१२ कार्तिक २०७७, बुधबार

बनेपा, धुलिखेल र पनौती नगरमा पुण्यमाता खोलाको दायाँबायाँ करिडोर निर्माण हुने

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १२ कार्तिक २०७७, बुधबार समाचार
69Views
Shares

काठमाण्डौ । सवारी चाप कम गर्न काभ्रेपलाञ्चोकका बनेपा, धुलिखेल र पनौती नगरमा पुण्यमाता करिडोर निर्माण प्रक्रिया थालिएको छ । ठूला तथा मालबाहक सवारीलाई वैकल्पिक मार्ग (करिडोर)बाट आवतजावत गराई सवारी चाप तथा शहरको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्दै जाने उद्देश्य लिइएको छ ।

ती तीन नगर भएर बग्ने पुण्यमाता खोलाको दायाँबायाँ करिडोर निर्माण हुने भएको हो । यसका लागि बहुवर्षीय आयोेजना करिडोर निर्माणका लागि खोलाको सीमाङ्कनको काम शुरु भएको छ । खोलाको सिमानाबाट दाँयाबायाँ १५÷१५ मिटरको सडक निर्माण गर्ने योजना छ । करिडोरले विशेषगरी जिल्लाको व्यापारिक नगरी बनेपा, पर्यटकीय नगर धुलिखेल र सांस्कृतिक नगरी पनौतीमा हुने सवारी चाप कम गर्ने तथा शहरको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्दै सुन्दरता बढाउन मद्दत पुग्नेछ ।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  लिपुलेकको विषयमा सरकारले गरेको निर्णयलाई समर्थन गर्दै डा केसीले तोडे अनसन

“करिडोर निर्माणपछि बनेपाको सौन्दर्य बढ्नेछ भने सडक दुर्घटना न्यूनीकरण हुँदै जान्छ”, बनेपाका नगरप्रमुख लक्ष्मीनरसिंह वादेले भन्नुभयो । करिडोर निर्माणपछि अरनिको राजमार्ग भएर चल्ने मालबाहक तथा ठूला सवारी साधन करिडोरको बाटामा गुड््ने भएकाले शहरमा धुलो, धुवाँ र ध्वनि प्रदूषण कम हुने उनी बताउँछन् । करिडोर निर्माणपछि वर्षा याममा पुण्यमाता खोलामा आउने बाढीले तीन नगरमा पु¥याउने क्षतिसमेत कम हुनेछ ।

प्रमुख वादेले करिडोर निर्माण सम्पन्नपछि अरनिको राजमार्ग दायाँबायाँका विभिन्न थोक पसलसमेत करिडोर क्षेत्रमा सर्ने बताए । उनका अनुसार करिडोर निर्माणमा रु ७५ करोडको लागत अनुमान गरिएको छ । करिडोर निर्माणका लागि शहरी विकास मन्त्रालयबाट चालू आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ का लागि रु १५ करोड बजेट विनियोजन भएको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  नेपालगञ्जको पाँचबटा पसलमा आगलागी हुँदा करोडौंको क्षति

पनौती नगरभित्रको करिडोर निर्माणको काम दुई चरणमा हुने सम्झौता भएको छ । पनौती नगरपालिका–६ स्थित झोलुङ्गे पुलदेखि दुधमिलसम्मको एकतर्फी र दूधमिलदेखि ढलमलेसम्मको खोलाको दाँयाबायाँ खोलाको सिमानाबाट १५/१५ मिटरको सडक निर्माण हुने योजना छ । पहिलो चरणको कामका लागि शहरी विकास मन्त्रालय र नगरको रु पाँच करोड साझेदारी र दोस्रो चरणको कामका लागि नगरको आन्तरिक स्रोतबाट रु १५ करोड बजेट विनियोजन गरिएको पनौती नगरप्रमुख भीमप्रसाद न्यौपानेले जानकारी दिए । उनले भने, “अर्को वर्ष माघमा पनौतीमा लाग्ने १२ वर्षे मकर मेलाका लागि पनि करिडोरले निकै राहत पुग्नेछ ।” नगरले गत वर्ष खोला किनारमा डेढ किलोमिटर सडकमा साइड क्लियरन्स गरेर टेको पर्खाल निर्माण गरिसकेको छ ।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  कोरोनाको कारण पर्साका दुई कारागारले ३३ जना कैदी बन्दीलाई छाडे

करिडोरको केही समयअघि पूर्वमन्त्री एवं सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का केन्द्रीय सदस्य गोकुलप्रसाद बाँस्कोटाले शिलान्यास गरेका थिए । “करिडोरको काम निरन्तर हुनेछ, सबैको साझा समस्या हल हुने करिडोर निर्माणको काममा कोही कसैले कुनै बहानामा अवरोध पु¥याउन हुन्न”, बाँस्कोटाले भनेका थिए । उनका अनुसार मन्त्रालयको बजेटमा करिडोरको काम तीन चरणमा सम्पन्न हुनेछ । हाल नालादेखि बनेपाको अरनिको राजमार्गको पुण्यमाता पुलसम्मको कामका लागि रु पाँच करोड, पुण्यमाता पुलदेखि श्रीखण्डपुरसम्म रु पाँच करोड र श्रीखण्डपुरदेखि पनौतीसम्मको करिडोरको साइड क्लियरन्स योजनामा रु पाँच करोड विनियोजन गरिएको छ ।

सम्पादकीय

सबै

गैरजिम्मेवार सरकार

कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को महामारी तीव्र फैलिरहेको छ । दिनहुँ कम्तिमा २ हजारभन्दा बढी कोरोना संक्रमित थपिरहेको तथ्यांक छ ।

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार

टिभी कार्यक्रमबाट ठूलो पर्दामा डेब्यु गर्दै यी अभिनेत्रीको हेर्नुहोस बोल्ड तस्विर,

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १८ बैशाख २०७७, बिहीबार

अभिनेत्री सारा अलीलाई फ्यानको प्रश्न : ‘भाइसँग यस्तो गर्न तिमीलाई लाज

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २६ फाल्गुन २०७६, सोमबार