जब ९४ बर्षिय महिला इन्टरनेटको सहयोगमा ४० बर्ष पछि आफ्नो घर फर्किए

६ असार २०७७, शनिबार २०:२७ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । इन्टरनेट धेरै फाइदाहरूका साथै बेफाइदाहरू पनि छन्, तर कहिलेकाँही यस इन्टरनेटको माध्यमबाट यस्ता चीजहरू चिनिन्छन् जुन हामीले सोचेका पनि छैनौं। यस्तै घटना प्रकाशमा आएको छ । भारतको महाराष्ट्रबाट ९४ वर्षीया महिला इन्टरनेटको मद्दतले चार दशक पछि उनको परिवार भेटे।

उनी ४० बर्ष पहिले आफ्नो परिवारबाट अलग भइन् । दुर्भाग्यवस, उनले आफ्नो छोरालाई भेट्न सकेनन्। ४० बर्ष पछि, जब पंचुबाई तीन दिन अघि नागपुरमा आफ्नो नातिको घरमा पुगिन, उनी आफ्नो छोरालाई भेट्न सकेनन्। उनको छोरोको तीन बर्ष अघि मृत्यु भएको थियो।

सन १९७९-८० मा, एक महिलालाई ट्रक चालकले मध्य प्रदेशको दमोह जिल्लाको सडकमा अव्यवस्थित र दयनीय अवस्थामा देखी । ट्रक चालकको छोरो इसरार खानले उनी ठीकसँग बोल्न नसक्ने बताइन्। खानका बुबाले उक्त महिलालाई घरमा लगे र उनी आफ्नो परिवारसँगै भेटे । इसारले भने कि हामीले उनलाई आकान आन्टी भनेर बोलाउन थाल्यौं।

उनी मानसिक रूपबाट अस्थिर थिइन र कहिलेकाँहि मराठीमा आपत्ति पुर्‍याउँथे, जुन हामी बुझ्न सक्दैनौं। मैले उनलाई आफ्नो परिवारको बारेमा धेरै चोटि सोधें तर उनी केहि भन्न सकेन।

खानले उनका बारे फेसबुकमा पनि लेखेका थिए तर केही थाहा हुन सकेन। उनी भन्छिन् कि उनी खानजमा नगर भन्ने ठाउँको कुरा गर्छिन्। यस स्थानको बारेमा पत्ता लगाउन गुगलको सहयोग लिए तर केही फेला परेन। इसारले भने कि यस वर्ष मे ४ मा मैले उनलाई उनको गृहनगरको बारेमा फेरि सोधें। उनले परासपुर भन्ने ठाउँको बारेमा भने। हामीले यसलाई गुगलको सहयोगमा खोजी गर्‍यौं र पत्ता लगायौं कि त्यहाँ महाराष्ट्रमा परासपुर छ।

७ मे, इसारले अभिषेक नामका मानिससँग कुरा गरे जो परसपुरमा पसल चलाउँछे र महिलाको बारेमा उनलाई भने। किरार समुदायका अभिषेकले उनलाई बताए कि शहर नजिकैको खानजमा नगर भन्ने गाउँ छ। इसरारले भने कि यस ठाउँ बारे थाहा पाए पछि मैले अभिजीकलाई काकीको भिडियो पठाएँ।

जुन उनले किरार समुदायको एक व्हाट्सएप समूहमा साझा गरे। एक दिन मध्यरातमा, अभिषेकको फोन आएको थियो र कसैले भनेको थियो कि महिलाको पहिचान भएको छ र उनका आफन्तहरू पनि भेट्टाइएको छ।

नागपुरमा बस्ने पृथ्वी भैयालाल शिंगानेले एक वृद्ध महिलाको भिडियो प्राप्त गरे, जसलाई शिंग्ने परिवारले स्तब्ध पारे। शिंगाने उक्त आइमाईको नाति होईन र उनलाई थाहा पाए कि उनी उनलाई घर फर्काउन बेचैन थिए, तर लकडाउनका कारण यो सम्भव थिएन। अन्तमा उसले १७ जुनमा उसको हजुरआमालाई घरमा लगे।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार