बेलायत सरकारले कोरोना संक्रमित पत्ता लगाउन कुकुरलाई प्रयोग गरिदैँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ जेष्ठ २०७७, शनिबार फोटो समाचार

काठमाण्डौ । के स्निफर कुकुरले कुनै व्यक्ति कोरोना (कोरोनाभाइरस) संक्रमित छ वा छैन भनेर ठेगाना पत्ता लगाउन सक्छ ? यो अध्ययन जवाफ खोज्नको लागि ब्रिटेनमा एउटा खोजी सुरु भएको छ । खास कुरा यो छ कि सरकारले सो अध्ययन र अनुसन्धानको लागि ५००,००० पाउंड को फण्ड व्यबस्था गरेको छ । लन्डन स्कूल अफ हाइजीन र ट्रपिकल मेडिसिन (London School of Hygiene and Tropical Medicine), डरहम यूनिवर्सिटी (Durham University) ब्रिटिश चैरिटी, मेडिकल डिटेक्शन डग्स (Medical Detection Dogs) लाई यस अन्वेषणको अनुमती दिएको छ ।

यस सम्बन्धमा जानकारी बताइयो इनोवेशन मिनिस्टर जेम्स बेथल (James Bethell) ले भने, ‘बायो डिटेक्शन डग्स पहिले कुनै खास कैन्सर का पता लगाइएको थियो र जब उनी कोरोना संगठित व्यक्तित्वको पहिचानमा सफल भए, तब महामारीबाट जोगिनमा हामीलाई धेरै मद्दत पुर्‍याउँछ ‘। अनुसन्धानको क्रममा, ल्याब्राडर्स र ककर स्पेनियस जातिका कुकुरहरूलाई लन्डनका अस्पतालहरूमा भर्ना गरिएको कोरोना बिरामीहरूको गन्धको नमूना दिइनेछ, उनीहरूलाई सामान्य व्यक्तिको शरीरको गन्ध र बिरामीहरूको गन्धबाट अलग राख्न सिकाइनेछ । 

१ घण्टामा २५० को जाँच सम्भव

मेडिकल डिटेक्शन ड्रग्स (Medical Detection Dogs) का अनुसार, पहिले कुकुरहरु केहि क्यान्सर पत्ता लगाउन प्रशिक्षण गरिएको छ, पार्किन्सन र मलेरिया आदि। यदि यो प्रयोग सफल छ भने, कुकुरले एक घण्टामा २५० व्यक्तिको परीक्षण गर्न सक्दछ र सार्वजनिक स्थानहरू र एयरपोर्टहरूमा प्रयोग गर्न सकिन्छ।

यी देशहरूले सम्भावनाहरू पनि अन्वेषण गरिरहेका छन्

संयुक्त राज्य अमेरिका र फ्रान्सका अन्वेषकहरू बेलायतले पनि कुकुराहरूलाई संक्रमण पत्ता लगाउन कुकुरहरूलाई प्रशिक्षण दिन खोजिरहेका छन्। चाखलाग्दो कुरा के छ भने अमेरिका, नेदरल्याण्ड र हङ्कङमा केहि रोगहरू थिए जसमा तिनीहरूका कुकुरहरू पनि कोरोना संक्रमित बिरामीका कारण संक्रमित भएका थिए ।जिन्युजबाट उज्यालो नेट्वर्क (www.ujyaalonetwork.com) ले गरेको अनुवाद ।  

 

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

कोरोना संक्रमणको दर बढ्दो छ । पछिल्लो केही दिनयता दैनिक मृत्यु हुनेको संख्या ५० जनाभन्दा बढी पुगिरहेको छ । कोरोनाको

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार