बेलायत सरकारले कोरोना संक्रमित पत्ता लगाउन कुकुरलाई प्रयोग गरिदैँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ जेष्ठ २०७७, शनिबार फोटो समाचार

काठमाण्डौ । के स्निफर कुकुरले कुनै व्यक्ति कोरोना (कोरोनाभाइरस) संक्रमित छ वा छैन भनेर ठेगाना पत्ता लगाउन सक्छ ? यो अध्ययन जवाफ खोज्नको लागि ब्रिटेनमा एउटा खोजी सुरु भएको छ । खास कुरा यो छ कि सरकारले सो अध्ययन र अनुसन्धानको लागि ५००,००० पाउंड को फण्ड व्यबस्था गरेको छ । लन्डन स्कूल अफ हाइजीन र ट्रपिकल मेडिसिन (London School of Hygiene and Tropical Medicine), डरहम यूनिवर्सिटी (Durham University) ब्रिटिश चैरिटी, मेडिकल डिटेक्शन डग्स (Medical Detection Dogs) लाई यस अन्वेषणको अनुमती दिएको छ ।

यस सम्बन्धमा जानकारी बताइयो इनोवेशन मिनिस्टर जेम्स बेथल (James Bethell) ले भने, ‘बायो डिटेक्शन डग्स पहिले कुनै खास कैन्सर का पता लगाइएको थियो र जब उनी कोरोना संगठित व्यक्तित्वको पहिचानमा सफल भए, तब महामारीबाट जोगिनमा हामीलाई धेरै मद्दत पुर्‍याउँछ ‘। अनुसन्धानको क्रममा, ल्याब्राडर्स र ककर स्पेनियस जातिका कुकुरहरूलाई लन्डनका अस्पतालहरूमा भर्ना गरिएको कोरोना बिरामीहरूको गन्धको नमूना दिइनेछ, उनीहरूलाई सामान्य व्यक्तिको शरीरको गन्ध र बिरामीहरूको गन्धबाट अलग राख्न सिकाइनेछ । 

१ घण्टामा २५० को जाँच सम्भव

मेडिकल डिटेक्शन ड्रग्स (Medical Detection Dogs) का अनुसार, पहिले कुकुरहरु केहि क्यान्सर पत्ता लगाउन प्रशिक्षण गरिएको छ, पार्किन्सन र मलेरिया आदि। यदि यो प्रयोग सफल छ भने, कुकुरले एक घण्टामा २५० व्यक्तिको परीक्षण गर्न सक्दछ र सार्वजनिक स्थानहरू र एयरपोर्टहरूमा प्रयोग गर्न सकिन्छ।

यी देशहरूले सम्भावनाहरू पनि अन्वेषण गरिरहेका छन्

संयुक्त राज्य अमेरिका र फ्रान्सका अन्वेषकहरू बेलायतले पनि कुकुराहरूलाई संक्रमण पत्ता लगाउन कुकुरहरूलाई प्रशिक्षण दिन खोजिरहेका छन्। चाखलाग्दो कुरा के छ भने अमेरिका, नेदरल्याण्ड र हङ्कङमा केहि रोगहरू थिए जसमा तिनीहरूका कुकुरहरू पनि कोरोना संक्रमित बिरामीका कारण संक्रमित भएका थिए ।जिन्युजबाट उज्यालो नेट्वर्क (www.ujyaalonetwork.com) ले गरेको अनुवाद ।  

 

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार