संसारमा यस्तो देश जहाँ कुनै मस्जिद छैन, बनाउन पनि अनुमति छैन

उज्यालो प्रतिनिधि २४ भाद्र २०७७, बुधबार विश्व

काठमाण्डौ । संसारमा एउटा यस्तो देश पनि छ जहाँ मुस्लिमहरू बस्छन्, तर यहाँ कुनै एक मस्जिद छैन। यो मात्र होईन, यो देशमा मस्जिद पनि बनाउन अनुमति छैन। यस देशको नाम स्लोभाकिया हो। स्लोभाकियाका मुसलमानहरू टर्क र उगार हुन् र १७ औं शताब्दीदेखि यता यहाँ बस्दै आएका छन्। २०१० मा स्लोभाकियामा ५ हजार मुस्लिम जनसंख्या रहेको थियो।

मस्जिदलाई लिएर भइरहन्छ विवाद

स्लोभाकिया पनि युरोपेली संघको सदस्य हो । तर यो एक देश हो जुन अन्तिममा यसको सदस्य बन्यो। यो देश मा एक मस्जिदको निर्माणको बारेमा पनि विवाद भएको छ। सन्‌ २००० मा स्लोभाकियाको राजधानीमा इस्लामिक केन्द्रको स्थापनाको बारेमा विवाद भएको थियो। ब्रेटीयोभका मेयरले स्लोभाक इस्लामिक वक्फ फाउन्डेशनका सबै प्रस्ताव अस्वीकार गरे।

मुस्लिम शरणार्थी प्रतिबन्धित

२०१५ मा शरणार्थीहरूको युरोपमा बसाई प्रमुख मुद्दा बनेको छ। त्यस समयमा स्लोभाकियाले २०० ख्रीष्टियनहरूलाई आश्रय दियो तर मुस्लिम शारानाइटहरू आउन अस्वीकार गरे । यसमा स्पष्टीकरण दिँदै स्लोभाकियाको परराष्ट्र मन्त्रालयले भने कि उनीहरूले मुसलमानको पूजा गर्ने कुनै ठाउँ छैन, जसका कारण मुसलमानहरुलाई शरण दिएर मुलुकमा थुप्रै समस्या निम्त्याउन सक्छ । यद्यपि यस निर्णयलाई युरोपियन युनियनले पनि आलोचना गरे।

ईस्लामलाई छैन आधिकारिक धर्मको दर्जा

३० नोभेम्बर २०१६ मा, स्लोभाकियाले इस्लामलाई आधिकारिक धर्मको दर्जा दिन निषेधित कानून पारित गर्‍यो। यो देशले इस्लाम धर्मलाई स्वीकार गर्दैन। युरोपियन युनियनमा स्लोभाकिया एक मात्र देश हो जसको एकल मस्जिद छैन।

ध्वनि प्रदूषण बारे कडा कानून

स्लोभाकियामा ध्वनि प्रदूषणको सामना गर्न कडा कानून पनि छ। यस देशमा, बिहान १० देखि साँझ ६ सम्म तपाईं कसैसँग नराम्रो तरिकाले कुरा गर्न सक्नुहुन्न र हंगामा गर्न सक्नुहुन्न। यदि कसैले त्यसो गर्छ भने, तिनीहरू प्रहरीले पक्रन सक्छन्, र जरिवाना तिर्नु पर्दछ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार