अमेरिकाका यी चार राष्ट्रपति र एक उप राष्ट्रपतिले प्राप्त गरेका थिए नोबेल शान्ति पुरस्कार

उज्यालो प्रतिनिधि २४ भाद्र २०७७, बुधबार विश्व

काठमाण्डौ । अमेरिकी राष्ट्रपति डोनाल्ड ट्रम्प अर्को वर्ष नोबेल शान्ति पुरस्कारको लागी मनोनीत भएका छन् । इजरायल र युएई बीच ऐतिहासिक शान्ति सम्झौताको महत्वपूर्ण भूमिकाका लागि नर्वेका एक सांसदले ट्रम्पलाई मनोनीत गरेका छन्। अब ट्रम्पले यो पुरस्कार जित्लान या नजित्लान यो उत्तर आउँदो वर्षको अक्टोबरमा प्राप्त हुनेछ जब यसको विजेताहरूको घोषणा हुनेछ। यदि ट्रम्पले यो पुरस्कार जित्यो भने उनी त्यसो गर्ने पाँचौ अमेरिकी राष्ट्रपति हुनेछन।

हालसम्म चार अमेरिकी राष्ट्रपति र एक उप राष्ट्रपतिलाई नोबेल शान्ति पुरस्कारबाट सम्मानित गरिसकेको छ । यी मध्ये पहिलो थियोडोर रुजवेल्टलाई १९०६ मा दिइएको थियो। उनी यो पुरस्कार पाउने पहिलो राष्ट्रपति थिए। थिओडोरको पछि १९२० मा वुड्रो विल्सन, २००२ मा जिमी कार्टर र २००९ मा बराक ओबामाको स्थान थियो। अमेरिकी उप राष्ट्रपति अल गोरले २००७ मा नोबेल शान्ति पुरस्कार पनि पाए।

वुड्रो विल्सनलाई यो पुरस्कार प्रथम विश्वयुद्धको अन्त्य गर्ने र राष्ट्र संघ निर्माण गर्न सहयोग गर्ने पुरस्कारका लागि दिइयो। जिमी कार्टरलाई अन्तर्राष्ट्रिय विवादहरूको शान्तिपूर्ण समाधान, प्रजातन्त्र, मानवअधिकार र आर्थिक र सामाजिक विकासको प्रबर्द्धनका लागि पुरस्कार दिइयो। २००७ मा, उपराष्ट्रपति अल गोरले जलवायु परिवर्तनको बारेमा जानकारी जम्मा गर्ने र साझेदारी गर्ने पुरस्कार प्राप्त गरे।

ट्रम्पभन्दा अघि अमेरिकी राष्ट्रपति बराक ओबामालाई अन्तर्राष्ट्रिय कूटनीति र सहयोगलाई सुदृढ पार्न गरेको प्रयासका लागि नोबेल शान्ति पुरस्कारबाट सम्मानित गरिएको थियो । यो पुरस्कार नोबेल फाउन्डेशनले विश्वव्यापी रूपमा शान्ति प्रयासको लागि प्रदान गरेको हो। शान्ति संगै, यी पुरस्कार रसायन विज्ञान (रसायन विज्ञान), भौतिक विज्ञान (भौतिक विज्ञान), चिकित्सा र साहित्यको क्षेत्रहरु मा हरेक वर्ष पनि दिइन्छ। पुरस्कार स्वीडेनको अल्फ्रेड नोबेल द्वारा स्थापित गरिएको थियो।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार