१६ करोड भन्दा बढी भारतीय रक्सीको लतको गम्भीर शिकार, १.६ करोड छन् बिरामी

उज्यालो प्रतिनिधि २४ भाद्र २०७७, बुधबार विश्व

काठमाण्डौ । भारतीय फिल्म अभिनेत्री रिया चक्रवर्तीलाई एनसीबीले लागुपदार्थको मुद्दामा पक्राउ गरेको छ । यो औषधीको प्रयोग कत्तिको गम्भीर छ, यो कुरा ज्ञात छ कि सामाजिक न्याय र अधिकारिता मन्त्रालयको एक रिपोर्ट अनुसार देशका करिब १६ करोड मानिस रक्सीको लतको गम्भीर शिकार भएका छन्।

जसमध्ये ५.७ करोड मानिसहरूलाई उपचारको तत्काल आवश्यकता छ। वर्ल्ड ड्रग रिपोर्ट २०२० अनुसार विश्वका करिब ३.५६ करोड मानिस गम्भीर नशाको कारण विभिन्न बिरामीहरुबाट पीडित छन्। यो संख्या कोरोना अवधिमा अझ बढ्ने आशा गरिएको छ।

भारतको सामाजिक न्याय र अधिकारिता मन्त्रालयको प्रतिवेदनका अनुसार, ‘भारतको मादक द्रव्य प्रयोग २०१९’मा रक्सी देशकै सबै प्रकारका लागु औषधीहरुमा सबैभन्दा बढी सेवन गरिन्छ। प्रतिवेदनका अनुसार १० देखि ७५ वर्षबीचका करिब १४.६% वा १६ करोड भारतीयहरू रक्सीको लतमा छन ।

यसमध्ये ५.७ करोड मानिस गम्भीर नशाको शिकार भएका छन्। करीव २७.३ प्रतिशत पुरुष र १.६ प्रतिशत महिलाहरू रक्सीले दुर्व्यसनी हुन्। यसको मतलव १७ जना पुरुषले रक्सी पिइरहेकी एउटी आइमाईको तुलनामा थिइन् जुन प्रत्येक पेय पिउँदछन्। कूल मदिराको खपतको लगभग ३० प्रतिशत घरेलु मदिरा घरेलु उत्पादन गरिन्छ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार