विश्वमा कोरोना फैलाउने चमेराहरुको नयाँ प्रजाति फेला, चकित परे वैज्ञानिक

काठमाडौँ । उल्टो झुण्डिएका चमेरोका एकल दृश्यले कुनै पनि मानवमा डर निम्त्याउन सक्छ। तिनीहरू पनि कोरोना भाइरस महामारीको लागि जिम्मेवार ठहरिन्छन् जसले सम्पूर्ण विश्वलाई समाहित गर्‍यो। यस्तो मानिन्छ कि चीनमा चमेरोहरुले मानिसमा कोविड भाइरस ल्याए। यद्यपि हामी सबैले अहिलेसम्म केवल कालो चमेरो देख्यौं। कसैले पनि उनीहरूलाई रंगीनको रूपमा कल्पना गरेन, तर अब वैज्ञानिकहरू सुन्तला रंगका चमेरोहरु भेट्टाउँदा छक्क परेका छन्।

वैज्ञानिकहरूले भने कि यो चमेरोहरुको नयाँ प्रजाति हो। वैज्ञानिकहरूले भने कि यो नौं सुन्तला रंग मात्र हो तर फ्ल्याकी पनि छ। वैज्ञानिकहरूले यस ब्याटको अध्ययन वैज्ञानिक जर्नल अमेरिकन म्युजियम नोभाइटमा प्रकाशित गरेका छन्। यस अध्ययनले यो पत्ता लगाएको छ कि यो ब्याटको पूर्ण रूपमा नयाँ प्रजाति हो।

यो नयाँ प्रजाति अफ्रिकी देशमा फेला पर्‍यो
वैज्ञानिकहरूले यो नयाँ प्रजाति पश्चिम अफ्रिकी देश गिनीमा भेट्टाए। टेक्सासको अस्टिनमा रहेको बेन्ट कन्भर्वेशन इन्टरनेसनल, नन प्रोफिट संस्थाका निर्देशक जोन फ्लान्डर्सले भने कि यो जीवनको लक्ष्य हो तर यो कहिले पूरा हुनेछ भनेर मैले सोचेको छैन। उनले अगाडि भने कि सबै प्रजातिहरू महत्त्वपूर्ण छ, तर तपाईं सधैं चाखलाग्दो देखिने प्राणीहरूको लागि तयार हुनुहुन्छ र यो वास्तवमै शानदार छ।

उनले भने कि प्रयोगशालामा नयाँ प्रजातिहरू फेला पार्न प्रयास भइरहेको छ, तर वनमा गएर त्यस्ता नयाँ प्रजातिहरू खोज्नु आफैमा फरक कुरा हो। न्यु योर्कको अमेरिकन म्यूजियम अफ नेचुरल हिस्ट्रीका स्तनधाराहरूको क्यूरेटर, न्यान्सी साइमन्स भन्छिन् कि यो त्यस्तो चीज हो जुन हामीले पहिचान गर्न सक्दैनौं।

यस ब्याटको नयाँ प्रजातिलाई मायोटिस निम्बेन्सीस नाम दिइएको छ र यो गुयनाको निम्बा पहाडहरूमा बस्दछ। वैज्ञानिकहरूले यस ब्याटको सही अनुसन्धानका लागि यस नयाँ प्रजातिको एक पुरुष र एक महिला प्रजातिलाई पनि समाते। आनुवंशिक विश्लेषणले पत्ता लगायो कि यी सुन्तला रंगका चमेरोहरु उनीहरूको नजिकका आफन्तहरू भन्दा पूर्ण रूपमा भिन्न छन्। यसलाई नयाँ प्रजाति घोषणा गर्ने यो पहिलो चरण हो। एक तरीकाले यो कालो पखेटा भएको आमको ब्याट जस्तो देखिन्छ तर यसको सुन्तला रंगले यसलाई लोकप्रिय बनायो।

Facebook Comments

सम्पादकीय

सबै

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

प्रधानमन्त्री खड्ग प्रसाद ओलीले ५ पुस ०७७ मा संविधानमा नभएको अधिकार प्रयोग गर्दै गरेको संघीय संसदको प्रतिनिधिसभा विघटनलाई सर्वोच्च अदालतले

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार

गैरजिम्मेवार सरकार

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार