एनआरएनए यूएईको आर्थिक घोटलामा आईसीसीको मिलेमत्तो ?

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १० फाल्गुन २०७७, सोमबार समाचार

काठमाडौं । कोरोना महामारीपछि नेपाल आउन नपाएकाहरुको उद्दारका नाममा भएको रकम हिनामिना भएकोबारे यतिबेला यत्रतत्र खोजी भइरहेको छ । विशेषगरी यूएईका नेपालीहरुको उद्दारका लागि भएको खर्चमाआर्थिक हिनामिना देखिएपछि त्यसबारे प्रश्न उठेको थियो ।

सो आर्थिक हिनामिनाको बारेमा स्पष्ट जवाफ एनआरएनए, यूएईका अध्यक्ष प्रकाश कोइरालाले नदिएपछि अहिले निलम्बनमा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठन (आईएलो) को ले समस्यामा परेका नेपालीहरुको उद्दारका लागि उपलब्ध गराएको रकमबारे हिनामिना भएको हो । हिनामिनाको समाचार उज्यालो नेटवर्कसहितका विभिन्न संचारमाध्यममा प्रकाशित भएपछि छानविन समिति नै गठन भएको छ ।

उज्यालो नेटवर्कलाई अन्तर्राष्ट्रिय समन्वय समिति (आईसीसी) ले जानकारी गराएको जानकारी अनुसार यूएईका लागि नेपाली रुपैंया ५१ लाख ११ हजार ४८४ रुपैंया ३२ पैसा उपलब्ध गराइएको थियो । तर, अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठनले भने यूएईका लागि ८० हजार डर (झण्डै ९० लाख रुपैंया) सम्झौता गरिएको थियो । सो रकम कहाँ र कसरी खर्च भयो भन्ने विषयको पारदर्शी हिसाब नभएपछि विवाद उत्कर्षमा पुगेको थियो ।

सामाजिक सञ्जालमा तिव्र आलोचना भएपछि अहिले आइसीसी र एनआरएनए यूएईले छानविन समिति नै गठन गरेको छ । विशेषगरी हामीले यूएईका लागि उपलब्ध गराएको रकम कुन कुन शिर्षकमा खर्च भयो भनेर आएसीसीलाई सोधेका थियौं । यस हिनामिनाबारे छानविन समितिमा छलफल भइरहेको भन्दै अहिले बाँकी डाटा उपलब्ध गराउन नसकिने आईसीसीले बताएको छ ।

स्रोतका अनुसार आइसीसीका केही पदाधिकारीको समेत मिलेमत्तोमा रकम हिनामिना भएको हो । आइसीसीले खर्च भएको रकम विवरण र सम्झौता रकम मेल नखानु, खर्चको शिर्षक नछुटिनु लगायतका कारणबाट पनि आईसीसी पदाधिकारीको संलग्नता रहेको हुनसक्ने आशंका विशवस्त स्रोतको रहेको छ ।

रोचक कुरा त के छ भने, विश्वका विभिन्न मुलुकहरुमा नेपालीहरुको संरक्षणका लागि भनेर एनआरएनएले सबै मुलुकमा आ–आफ्नो संगठन विस्तार गरेको छ । तर, आएसीसीबाट प्राप्त रकमबारे भने एनसीसी एनआरएनए यूएईका पदाधिकारीले नै कुनै सुईंको नै पाएनन् । कतिसम्म भने, आइसीसीले उपलब्ध गराएको उक्त रकम अध्यक्ष र उपाध्यक्षको नाममा खोलिएको संयुक्त खातामा पुग्यो ।

अध्यक्ष कोइरालाले उक्त रकम हिनामिना गर्नकै लागि यसबारे संगठनका महासचिव, प्रवक्ता र उपाध्यक्षलाई थाहा नै दिएनन् । सामाजिक सञ्जालमा विभिन्न प्रश्नहरु उठेपछि उनीहरु सार्वजनिक रुपमा आफूहरु अनविज्ञ रहेको भन्दै प्रष्टिकरण दिएका थिए ।

संस्थालाई नै थाहा नदिई एनसीसीले उक्त रकम कुनै व्यक्तिको नाममा पठाउनुले आइसीसीको मिलेमत्तो रहेको आशंका बढ्दै गएको स्रोतको दाबी छ ।

सम्बन्धित समाचारहरु:

कोरोना प्रभावितको उद्दारमा एनआरएनए यूएईको आर्थिक चलखेल ! अध्यक्ष कोइराला किन मौन ?

एनआएरएनए यूएई : अध्यक्षलाई कारबाही, उपाध्यक्षको ‘नोट अफ डिसेन्ट’, कार्यबहाकमा सिलवाल

Facebook Comments

सम्पादकीय

सबै

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

प्रधानमन्त्री खड्ग प्रसाद ओलीले ५ पुस ०७७ मा संविधानमा नभएको अधिकार प्रयोग गर्दै गरेको संघीय संसदको प्रतिनिधिसभा विघटनलाई सर्वोच्च अदालतले

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार

गैरजिम्मेवार सरकार

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार