कोरोना महामारीकाबीच मानव तस्करी, पर्साबाट १२ युवतीको उद्धार

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २४ कार्तिक २०७७, सोमबार फोटो समाचार

पर्सा । एकातिर विश्वभरि फैलिएको कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) महामारीका कारण जनजीवन अस्तव्यस्त बन्दै गइरहेको छ । यस विषम परिस्थितिमा पनि मानव तस्करी जस्तो जगन्य अपराध भने हुन छाडेको छैन् ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय, पर्साको सहयोगमा आइतबार १२ जना युवतीहरुको उद्धार भएको छ ।

सिराहाको लहान र सर्लाहीमा स्टेज कार्यक्रममा नाच प्रदर्शन गर्ने भनि विभिन्न जिल्लाबाट पर्साका वैकल्पिक नाका हुँदै भारतसम्म पुर्याइएका ११ युवतीहरुको उद्धार गरिएको हो । ती युवतीहरु हाल ‘आफन्त नेपाल’को संरक्षणमा रहेका छन् ।

ती युवतीहरुलाई स्टेज कार्यक्रममा नाच देखाउने र दैनिक २ हजारको दरले रकम दिने भन्दै काठमाडौंको बालाजुुबाट विभिन्न प्रलोभनमा पारेर त्यहाँ पुर्याइएको खुलेको छ । । पथलैयाको जंगलमा पुगेपछि उनीहरुलाई समुह विभाजन गरी नेपाल भारत सीमानामा पुर्याइएको थियो ।

सीमा कटाउने क्रममा ४ जनालाई सीमानाकाबाट र अन्य ७ जनालाई भारतको उद्धार गरिएको हो । ती युवतीहरुसँगै रहेका ती युवक पक्राउ परेका छन् । यस घटनाको मानव बेचबिखन अनुसन्धान ब्युरो र जिल्ला प्रहरी कार्यालय पर्साद्वारा अनुसन्धान भइरहेको छ ।

कोरोना महामारीका कारण बेरोजगारीको चपेटामा परेर नागरिकले अस्तव्यस्त दैनिकी गुजारिरहेको कारण मानव तस्करहरु सक्रिय बनेको आफन्त नेपालका निर्देशक इन्द्रराज भट्टराई बताउँछन् । उद्धार गरिएकी एक युवतीले भनिन्, ‘म सुटिङ युनिटमा नृत्य गर्थें, अहिले सबै काम बन्द छ । दैनिक गुजारा चलाउन कठिन भएकोले यस्तो प्रलोभनमा परियो । झण्डै जीवन बर्बाद भएको थियो । उद्धार भएकोमा खुसी छु ।’

उपचारका नाममा तस्करी
यस्तै, सिन्धुपाल्चोक जिल्लाकी १९ वर्षीय किशोरीलाई राम्रो डाक्टरसँग उपचार गराइदिन्छु भन्ने प्रलोभनमा पारेर वैकल्पिक नाका पार गराउने क्रममा उद्धार गरिएको छ । ती किशोरीको उद्धार गरेर अहिले ‘आफन्त नेपाल’को संरक्षणमा राखिएको आफन्त नेपाल पर्साकी संयोजक मनु रानाले जानकारी दिइन् ।

यसअघि विभिन्न काम लगाइदिने प्रलोभनमा भारतको गाजियावाद पुर्याइएका १९ बालकहरूको उद्धार गरी नेपाल फर्काइएको थियो ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

प्रधानमन्त्री खड्ग प्रसाद ओलीले ५ पुस ०७७ मा संविधानमा नभएको अधिकार प्रयोग गर्दै गरेको संघीय संसदको प्रतिनिधिसभा विघटनलाई सर्वोच्च अदालतले

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार

गैरजिम्मेवार सरकार

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार