२२ कार्तिक २०७७, शनिबार

धान भित्र्याउन गुल्मीका किसानलाई चटारो

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २२ कार्तिक २०७७, शनिबार फोटो समाचार
3.0kViews
1064 Shares

मनोज कार्की, गुल्मी । गुल्मीका किसानलाई यतिबेला धान स्याहार्न चटारो छ । असार महिनामा खेतमा रोपेको धान पाकेर बेसीका फाँटमा पहेँलपुर भएको छ । किसान धान स्याहार गर्नको लागी बिहान देखी बेलुकासम्म खेतमै ब्यस्त हुन्छन् । खेतमा फलेको धान काट्न, झार्ने, पराल माड्न र धानलाई व्यवस्थित गर्नमा किसानलाई भ्याइ नभ्याई छ ।

यस बर्ष प्रसस्त पानी परेका कारण गत बर्ष भन्दा धान फलाईमा वृद्धि भएको गुल्मीको धुर्कोट गाउँपालिकाका बेल्टारीका कृषक रामु खड्काले जानाकारी दिए । खड्काले भने गत बर्ष भन्दा यस बर्ष धान फलेको छ । गाउँमा खेताला पाएकाले बाली भित्राउन सजिलो भएको छ । बिगतका बर्षमा जस्तो रासायनिक मल अभाबमा आफुहरु भौँतारीन परेतापनीे धान फलाईम वृद्धि भएको इस्मा गाउँपालिका ६ अंमरपुरका अर्को कृषक थम्मन बस्नेतले बताए । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) का कारण विदेशबाट रोजगार गुमाएर स्वदेश फर्किएका युवाहरु समेत अहिले गाउँमै भएकाले खेतीवाली लगाउन र भित्र्याउन निकै सहज भएको कृषक बस्नेतले बताए ।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  क्यान्सरपीडित सुकुमायाको निधन पछि संकलित रकम छोराछोरीको पठनपाठनमा

त्यस्तै सोही स्थानका अर्का किसान गोरे विकले चौरासी फाँट मै खेतमा अधियाँमा गर्दै आएका छन् । ‘आफुले १२ वर्षसम्म खेत अधियाँमा गरियो गत वर्ष गरिएन अहिले फेरि खेत अधियाँमा गरेको छु ।’ विकले भने ‘पहिले भन्दा अहिले धान पनि अलि राम्रो फलेको छ । कोरोनाका कारण बजारबाट मानिस गाउँफर्किए पछि धान रोप्न र स्याहार्न सजिलो भएको बताए ।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  गायक एंव गीतकार जीवन बोम्जनले अस्ट्रेलिया तताउने

गुल्मीका किसानटारी, अर्जेवेशी, रोधीअरौदी, छल्दी, छिनुवा, चाँपटारी, गुर्वा निस्ती ढाणवेंशी, खहरे थापाचौर फाँट, अश्लेवाफाँट, अरुङ्गा फाँट, साहाघाट, चेमी वहादी, लिम्घा फाँट, अर्वेनी फाँट, हर्मिचौर, पूर्तिघाट, चापचौर, कोरेङफाँट, फोक्सिङ फाँट, जुखुमचौर, जयखानी, बेल्टारी, शान्तीपुर लगाएतका फाँटमा कृषकहरु धान स्यार्नमा व्यस्त रहेको कृषि ज्ञान केन्द्र गुल्मीका कृषि प्रसार अधिकृत सनबहादुर रानाले जानाकारी दिए ।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  अन्नपूर्ण गाउँपालिकाबाट देखिएको इन्द्रेणीको दृश्य

सम्पादकीय

सबै

गैरजिम्मेवार सरकार

कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को महामारी तीव्र फैलिरहेको छ । दिनहुँ कम्तिमा २ हजारभन्दा बढी कोरोना संक्रमित थपिरहेको तथ्यांक छ ।

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार

टिभी कार्यक्रमबाट ठूलो पर्दामा डेब्यु गर्दै यी अभिनेत्रीको हेर्नुहोस बोल्ड तस्विर,

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १८ बैशाख २०७७, बिहीबार

अभिनेत्री सारा अलीलाई फ्यानको प्रश्न : ‘भाइसँग यस्तो गर्न तिमीलाई लाज

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २६ फाल्गुन २०७६, सोमबार