१५ कार्तिक २०७७, शनिबार

न्युजील्याण्ड संसदद्धारा इच्छामृत्युलाई वैध बनाउने विधेयक पारित

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १५ कार्तिक २०७७, शनिबार विश्व
3.1kViews
1411 Shares

एजेन्सी । न्युजिल्यान्डका करिब ६५ प्रतिशत मानिस आफ्ना देशवासीलाई इच्छामृत्यु प्रदान गर्ने पक्षमा छन्। हालसालै मुलुकमा भएको आम चुनावसँगै युथनेसियामा जनमत संग्रह पनि भयो। यस अधिकारको परिणामलाई मर्यादाको साथ जीवनको जीत भनिरहेका छन । आम चुनावमा प्रधानमन्त्री जसिन्डा अर्डरनले फेरि ठूलो विजय हासिल गरे।

यो पनि पढ्नुहोस् ...  अमेरिकामा वेरोजगारी भत्ताको दावी गर्नेहरुको सङ्ख्या १५ लाख पुग्यो

शुक्रबार भएको मतगणनाले ६५.२ प्रतिशत जनता इच्छामृत्युको पक्षमा रहेको देखायो। जनमत संग्रहको नतिजाले यो कुरा स्पष्ट गर्दछ कि न्यूजीलैंड चाँडै केही देशहरुमा सामेल हुनेछ जहाँ डाक्टरको सहयोगमा इच्छामृत्यु प्रदान गरिनेछ।

इच्छामृत्यु सम्बन्धी अधिकारको लागि न्यूजील्याण्डको कानूनमा परिवर्तनको लागि अभियान चलाइरहेका डेभिड सेमोरले यी नतिजाहरूलाई अत्यन्तै ठूलो विजयको रूपमा वर्णन गरे। उनी भन्छन्, ‘हजारौं देशवासीलाई अब आफ्नो शरीरको बारेमा निर्णय गर्ने इच्छा, मर्यादा, नियन्त्रण र स्वतन्त्रता हुनेछ र न्यूजील्याण्डको सरकारले यसको सुरक्षा गर्नेछ।’

यो पनि पढ्नुहोस् ...  ब्राजिलमा कोरोनाले भयावह रुप लिदै, एकैदिन ३१ हजार बढीमा संक्रमण

न्युजील्याण्डमा इच्छामृत्युको बारेमा बहस २०१५ मा लुक्रेटिया सिल्सद्वारा शुरू गरिएको थियो। उक्त महिलाको ब्रेन ट्युमरको कारण मृत्यु भयो सोही दिन अदालतले उनको इच्छामृत्युको माग अस्वीकार गर्‍यो। अब जनमत संग्रहको नतीजालाई स्वागत गर्दै सीलका पति म्याट विकरले रेडियो न्यूजील्याण्डलाई भने, “आज म ज्यादै राहत पाएको महशुस गर्दै छु र कृतज्ञ छु।”

यो पनि पढ्नुहोस् ...  बोलिभियाका अर्थमन्त्री ओस्कार ओर्टिजलाई कोरोना संक्रमण

सम्पादकीय

सबै

गैरजिम्मेवार सरकार

कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को महामारी तीव्र फैलिरहेको छ । दिनहुँ कम्तिमा २ हजारभन्दा बढी कोरोना संक्रमित थपिरहेको तथ्यांक छ ।

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार

टिभी कार्यक्रमबाट ठूलो पर्दामा डेब्यु गर्दै यी अभिनेत्रीको हेर्नुहोस बोल्ड तस्विर,

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १८ बैशाख २०७७, बिहीबार

अभिनेत्री सारा अलीलाई फ्यानको प्रश्न : ‘भाइसँग यस्तो गर्न तिमीलाई लाज

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २६ फाल्गुन २०७६, सोमबार