यी हुन कोरोना भाइरसलाई निष्क्रिय पार्न सक्ने माक्स !

उज्यालो प्रतिनिधि १५ कार्तिक २०७७, शनिबार कोरोना [Covid-19] विशेष

काठमाडौँ । वैज्ञानिकहरूले एन्टिभाइरल लेयरको साथमा नयाँ मास्कको डिजाइन गरेका छन जसले कोरोना भाइरसलाई निष्क्रिय पार्दछ र यसलाई लगाउने व्यक्तिले कम संक्रमण फैलाउन महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्दछ । अमेरिकाको नर्थवेस्टर्न युनिभर्सिटीका शोधकर्ताहरूका अनुसार मास्कमा एन्टी-भाइरल केमिकलहरूको लेयर हुन्छ जसले मास्कको बावजुद सास फेर्दै संक्रमण मुक्त गर्नेछ ।

अध्ययन बिहीबार जर्नल ‘मैटर पत्रिकामा प्रकाशित भएको थियो । अध्ययनले पत्ता लगायो कि १९ प्रतिशत फाइबर घनत्वको एक लिन्ट-फ्री वाइप (एक प्रकारको सफा कपडा) ले सासको माध्यमबाट श्वास बाहिर निस्केको ८२ प्रतिशत संक्रमण मुक्त बनाउन सक्छ। त्यस्ता कपडाको साथ सास फेर्न कुनै कठिनाई छैन र प्रयोगको क्रममा यो पनि पत्ता लगाईयो कि यस समयमा मास्कमा लगाइएको रासायनिक हटेको छैन। नर्थवेस्टर्न युनिभर्सिटीका शिजिंग हुआङ्ले भने कि महामारीको विरूद्ध लड्न मास्क अत्यन्त महत्त्वपूर्ण छ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार