अमेरिकी राष्ट्रपति चुनावमा धांधली हुने ट्रम्पको आशंका

उज्यालो प्रतिनिधि १ कार्तिक २०७७, शनिबार विश्व

काठमाण्डौ । अमेरिकी राष्ट्रपति चुनावको स्थापित परम्परा शुक्रबार बिहान टुक्रियो। अमेरिकामा राष्ट्रपति निर्वाचनको दौरान दुई प्रमुख दल तीन पटक आमनेसामने गरेको प्रख्यात अभ्यास भइरहेको छ। तर रिपब्लिकन पार्टीले डोनाल्ड ट्रम्प जस्ता धेरै राजनीतिक प्रतिष्ठान र परम्पराको अनादर गरेको छ। यस पटक उनले दोस्रो बहसमा सामेल हुन इन्कार गरे।

पहिलो बहस २९ सेप्टेम्बरमा भयो। ट्रम्पले बोल्दै प्रजातन्त्र पार्टीका उम्मेदवार जोन बिडेनलाई बोल्न बारम्बार रोक लगाए। यो खराब सन्देश गयो। ट्रम्पको समर्थन रेटिंग गिरायो। ट्रम्प त्यसबेला कोरोना भाइरसबाट संक्रमित थिए। यसलाई ध्यानमा राख्दै, आयोजकहरूले निर्णय गरे कि दोस्रो बहस अनलाइन हुनेछ (अर्थात् भर्चुअल)।

ट्रम्पले भाग लिन इन्कार गरे। नतिजा स्वरूप, शुक्रबार बिहान दुई उम्मेदवारहरू विभिन्न टाउन हल कार्यक्रममा भाग लिए र त्यहाँ सोधेका प्रश्नहरूको जवाफ दिए । यसमा, ट्रम्पले फेरि एक शर्त बिना यो भन्न अस्वीकार गरे कि यदि नोभेम्बर ३ मा चुनाव हराएमा उनी शान्तपूर्वक सत्ता हस्तान्तरण गर्नेछन्। यससम्बन्धी प्रश्नमा उनले भने कि चुनाव पछि शान्तिपूर्ण रूपमा सत्ता हस्तान्तरण गर्न उहाँ प्रतिबद्ध हुनुहुन्छ, बरु “इमान्दार चुनाव” होस ।

ट्रम्पले यस अघि भनेका छन कि यदि चुनावमा कुनै धांधली भएन भने उस्लाई हराउन सक्दैन । रिपोर्टका अनुसार कोरोना महामारीका कारण यस पटक ठूलो संख्यामा मतदाताले मतदान गर्ने छन। ट्रम्पले एक पटक फेरि टाउन हल कार्यक्रममा सम्भावित चुनावी धांधलीको मुद्दा उठाए।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

रमेश श्रेष्ठको गैरकानुनी धन्दामाथि छानबिन गर !

काठमाडौं । युएईमा दर्ता भएको नेपाली संस्था नेपाल एसोसिएसनका अध्यक्ष रमेश श्रेष्ठले दुबईमार्फत अष्ट्रेलिया पठाउँछु भन्दै दर्जनौं युवाहरूमार्फत् लाखौँ रकम

उज्यालो प्रतिनिधि ९ माघ २०७८, आईतवार

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार