कोरोना विरुद्धको तेस्रो खोप पनि बनाएको रूसको दाबी (पढ्नुहोस पुरा जानकारी)

उज्यालो प्रतिनिधि १ कार्तिक २०७७, शनिबार मुख्य नेटवर्क

काठमाण्डौ । रूसले कोरोना खोपमा विश्वलाई आश्चर्यचकित गरिरहेको छ। अब उसले खोपको बारेमा अर्को ठूलो खबर दिएको छ वा हैरान गरेको छ। रुसले कोरोनाको तेस्रो खोप पनि बनाएको दाबी गरेको छ ।

दुई दिन अगाडि अक्टुबर १४ मा रूसले दोस्रो कोरोना खोप EpiVacCorona स्वीकृत गरेको छ, जबकि १२ अगस्तमा संसारको पहिलो खोप Sputnik-V परीक्षणको तेस्रो चरण भन्दा पहिले पूरा भएको थियो। स्वीकृत भएको थियो। अब यो दावी गरिएको छ कि रसियाको तेस्रो खोप पनि तयार छ। यस बारे भर्खरका ताजा अपडेट थाहा पाउँ …

रिपोर्टका अनुसार रसियाको यो तेस्रो खोप रूसी एकेडेमी अफ साइन्सको चुमाकोभ केन्द्रमा भइरहेको छ। यो अपेक्षित छ कि यसलाई २०२० सम्ममा स्वीकृत गर्न सकिन्छ। हाल, यसको पहिलो र दोस्रो चरणको ट्रायलहरू भइरहेको छ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार यो नयाँ रूसी खोप अक्टूबर ६ मा परीक्षणको पहिलो चरणमा १५ जना स्वयम्सेवकहरुलाई दिइयो तर ती मध्ये कुनैले पनि कुनै गम्भीर दुष्प्रभाव देखेका छैनन्। ट्रायलको दोस्रो चरण अक्टोबर १९ मा २८५ स्वयम्सेवकहरूमा हुनेछ।

रूसबाट आएको यो तेस्रो खोपको क्लिनिकल परीक्षण डिसेम्बरमा सम्पन्न हुने अपेक्षा गरिएको छ। यी सबैमा सब भन्दा आश्चर्यजनक कुरा यो हो कि रूसले यसको कुनै पनि खोप ठूलो मात्रामा प्रयोग गरेको छैन, तर त्यसले उनीहरूको प्रयोगलाई अनुमोदन गरेको छ।

रूस दोस्रो खोप परीक्षणमा सफल भएको दाबी
रसियाको दोस्रो खोप EpiVacCorona साइबेरियाको भेक्टर इन्स्टिच्यूटले बनाएको हो र पेप्टाइड-आधारित खोप हो । भनिन्छ कि यो खोपको दुई डोज कोरोना रोक्नको लागि दिइनु पर्नेछ। यो परीक्षण करीव १८ र ६० वर्ष बीचका करीव १०० स्वयंसेवकहरूमा गरिएको छ। यो भ्याक्सिनको शुरुवाती परीक्षणहरू सफल भएको र अध्ययन पूरा भएपछि मात्र अनुमोदन भएको दावी गरिएको छ।

रिपोर्टका अनुसार रसियाको दोस्रो खोपको डोज पनि उप प्रधानमन्त्री तात्याना गोलिकोवाले लिएका छन्। उनले भनेका छन् कि देशभरबाट ४० हजार मानिस इभिवाकोरोना खोपको अर्को चरणको ट्रायलको लागि छानिनेछ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार