| Thursday 15 October, 2020

अक्टोपससँग सम्बन्धित केहि रोचक तथ्यहरू, जसको ३ मुटु र ९ दिमाग हुन्छन्

काठमाण्डौ । संसारमा हजारौं करोड प्राणीहरू छन् र ती मध्येका कति यति विचित्र छन् कि उनीहरूलाई देखेर यो आश्चर्यजनक हुन्छ। यी मध्ये एक अक्टोपस हो। यी समुद्री जीवहरू हुन्, जो समुद्रको गहिराइमा वा समुद्र तटमा बस्दछन् र बिहान र साँझ खानाको खोजीमा समुद्रको माथिल्लो भागमा आउँदछन्। तपाईं यो जान्न चकित हुनुहुनेछ कि लगभग ३०० प्रजाति अक्टोपसका हुन्छन् विश्वको हरेक सागरमा बस्छन्।

यस प्राणीलाई ‘अष्टबाहु’ पनि भनेर चिनिन्छ, किनकि उनीहरूका आठवटा पाखुरा छन् र सबैभन्दा आश्चर्यजनक कुरा के भने उनीहरू भोकाएको बेला आफ्नै हातले खान्छन्। थाहा पाउनुहोस अक्टोपस सम्बन्धित केहि रोचक तथ्यहरू …

अक्टोपसको तीन मुटु हुन्छ, जसमध्ये दुई रगतको आपूर्ति गर्ने काम गर्दछन् र तेस्रो एकले रगत शरीरको सबै भागमा पुर्‍याउने काम गर्दछ। तपाईको रगतको रंग निलो भएको थाहा पाउँदा तपाई छक्क पर्नुहुनेछ। वास्तवमा, उनीहरूको रगतमा तामाको मात्रा अधिक हुन्छ, जसको कारणले उनीहरूको रगतको रंग नीलो हुन्छ।

अक्टोपसको जीवन धेरै छोटो छ। केही प्रजातिहरू केवल ६ महिनाका लागि बाँच्दछन् जबकि केहि पाँच वर्षसम्म बाँच्दछन्। जे होस्, तिनीहरूको दिमाग एकदमै तीखो छ, किनकि उनीहरूसँग एक वा दुई होइन तर नौ दिमाग छ।

अक्टोपसका केहि प्रजातिहरू धेरै विषाक्त हुन्छन्। यति विषाक्त कि यदि तिनीहरूले एक पटक एक जनालाई टोक्यो भने, तिनीहरू मर्न पनि सक्दछन्। यही कारण हो कि केही वैज्ञानिकहरूले उनलाई समुद्रको गहिराइको भूत पनि भन्छन्।

लगभग ६३ वर्ष पहिले १९५७ मा दक्षिणी क्यानडामा एक विशाल अक्टोपस फेला परेको थियो, यसको वजन २७० किलोग्राम थियो र यो पाँच मिटर लामो थियो।

खोज्नुहोस्

फ्रान्समा एकै दिनमा ४१ हजार जनाभन्दा बढी संक्रमित

पेरिस । फ्रान्समा एकै दिनमा ४१ हजार जनाभन्दा बढी व्यक्ति कोरोना संक्रमित भएका छन् । फ्रान्सको स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार गएको २४ घन्टा यता मात्र कम्तीमा पनि ४१ हजार ६२२ जना व्यक्तिमा कोरोना संक्रमण देखिएको हो । यो संख्या सँगै कोभिड १९ को महामारी पछि नै २४ घन्टामा सबैभन्दा बढी व्यक्ति

सार्वजनिक यातायात एक महिनादेखि खुलेपनि यात्रु नहुँदा बसपार्क भरिभराउ

देशको समृद्धिकाे आधार भनेकाे जाति, भाषा र संस्कृतिकाे संरक्षण र