२६ आश्विन २०७७, सोमबार

अर्घाखाँचीदेखि काठमाडौ नाइट बसमा आएका सुदिप सागर चर्चित एरेन्जर देखि संगीतकार सम्म

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २६ आश्विन २०७७, सोमबार अन्तर्वार्ता

काठमाण्डौ । सुदिप सागर पछिल्लो समयमा चर्चा कमाउँदै गरेका संगीतकार एंव संगीत संयोजक हुन । उनले संगीत गरेका पछिल्लो गीत चर्चित गायीका बिन्दु परियारको आवाजमा रहेको “माया गर्छु है” चर्चाको शिखरमा रहेको छ । उनले संगीत संयोजन गरेका दर्जनौ गीत सुपरहित छन । सांगीतिक क्षेत्रमा लाग्ने रहर उनको सानैदेखी नै थियो । सांगीतिक क्षेत्रमा आफुलाई संगीत र संगीत संयोजनमा अब्बल साबित गर्न सफल सुदिप सागरसँग उज्यालो नेटवर्कको लागि विवेक लोप्चनको गरेको कुराकानीको सम्पादित अंश ।

बाल्यकाल
अर्घाखाँचीको सन्धिखर्क नगरपालिका ७ डिहीडाँडामा बुवा सुरेन्द्र परियार र आमा बिन्दु परियारको कोखबाट पहिलो सन्तानको रुपमा २०४७ साल चैत्र ६ गते जन्मिएका हुन । उनको बाल्यकाल गाउँघर मै बित्यो । पहिला देखी नै गीत संगीतमा खुब रुची राख्ने उनलाई परिवारको साथ सपोर्ट थियो नै । सांगीतिक क्षेत्रमा लागेका उनका काका बसन्त श्री सागरले सानैदेखी उनलाई हार्मोनियम,तबला,गितार घरमै सिकाए । उनमा सांगीतिक क्षेत्रप्रती थप हौसला र प्रेरणा मिल्यो । त्यो कारणले पनि उनलाई थप सहयोग भएको उनी बताउँछन ।

गाउँ नजिकै को श्री चन्द्र पर्व माविमा माद्यामिक तहसम्म अध्ययन गरेका उनले थप शिक्षा संगीत मै लिने निधो गरे । एस.एल.सी दिएर उनी बि. सं २०६४ सालमा काठमाण्डौ आए । करिब २ बर्ष सम्म(२०६६) काठमाण्डौमा संघर्ष गरे । समस्या र पिडाले रुमाललिएका उनी अन्तत घर फर्किनु पर्‍यो ।

सांगीतिक यात्रा
करिब ७ कक्षा देखी नै हार्मोनियम र मादल बजाउन सिपालु उनलाई सबैको हौसला र माया त थियो नै । विद्यालयले आयोजना गरेको अतिरिक्त कृयाकलापमा प्राय उनी प्रथम , द्धीतिय स्थान हासिल गर्दथे । काठमाण्डौबाट गाउँ गएका करिब ६ महिना पछी फेरी उनी काठमाण्डौ फर्किए । उनले पुन: सांगीतिक क्षेत्रलाई अगाडि बढाउने निधो गरे । उनले काठमाण्डौ आइसकेपछी गुरुदेवकामदेवसँग ३ बर्ष संगीत(क्लासिकल भोकल) , रविनलाल श्रेष्ठसँग १ बर्ष तबला, राजकुमार मालाकारसँग क्लासिकल गीतार अहिले पनि सिक्दै र गर्दै आएका छन । उनलाई बाजाहरु बजाउन खुब मन पर्थ्यो । उनले २ ओटा लोकदोहोरी गीत पनि गाएका छन ।

संगीत संयोजन
आशिष अविरलसँग संगीत संयोजन सिकेर उनले वि.स २०६७ सालबाट संगीत संयोजन गर्न थाले । हालसम्म उनले नेपाली आधुनिक, लोकदोहोरी,पप गरी १ हजार भन्दा बढी गीतको संगीत संयोजन गरीसकेका छन ।

अवार्ड तथा सम्मान
उनी हालसम्म आधा दर्जन भन्दा बढी म्युजिक अवार्डहरुबाट सम्मानित भएका छन । बिन्दाबासिनी म्युजीक अवार्ड २०७३, म्युज्क खबर म्युजिक अवार्ड २०७४,छायांँछवी तीज म्युजिक अवार्ड २०७५, नेश्नल पावर न्युज म्युजिक अवार्ड २०७६ बाट सम्मानित ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

सम्पादकीय

सबै

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

नेपालको संविधानमा रुपष्ट भनिएको छ,–निर्वाचित प्रधानमन्त्रीविरुद्ध दुई वर्षसम्म अविश्वास प्रस्ताव लैजान नपाइने । संसदबाट अर्को सरकार बन्ने अवस्था रहेसम्म संसद

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार

गैरजिम्मेवार सरकार

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १७ कार्तिक २०७७, सोमबार

प्रहरी आदेशपालक होइनन्

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १४ कार्तिक २०७७, शुक्रबार

टिभी कार्यक्रमबाट ठूलो पर्दामा डेब्यु गर्दै यी अभिनेत्रीको हेर्नुहोस बोल्ड तस्विर,

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १८ बैशाख २०७७, बिहीबार