| Friday 9 October, 2020

पृथ्वीको रहस्यमय ठाउँ, जुन आजसम्म कसैले कसैले देखेका छैनन्

काठमाण्डौ । यो विश्वास गरिन्छ कि संसारमा धेरै रहस्यमय स्थानहरु छन् जुन बारे मा शायद नै कसैलाई थाहा छ। कैलास पर्वत पनि त्यस्तै एक रहस्यमय ठाउँको रूपमा परिचित छ। वास्तवमा हिन्दू धर्ममा कैलास पर्वत एकदम महत्त्वपूर्ण छ किनकि यो भगवान शिवको वासस्थान मानिन्छ।
भनिन्छ कि कैलास पर्वत भित्र रहस्यमय संसार छ जुन आजसम्म कसैले देखेको छैन। यसको कारण यो हो कि कुनैले पनि आजसम्म यस पर्वतमा चढ्न सकेको छैन, तर यो त्यस्तो होईन कि कोहीले पनि यस आरोहणको लागि प्रयास गरेका छैनन्। विश्वका धेरै आरोहीहरूले कैलाश पर्वत चढ्न असफल प्रयास गरेका छन्।

 

अचम्मको कुरा, यस पहाडको उचाई करिब ६६३८ मीटर छ भने विश्वको सबैभन्दा अग्लो शिखर सगरमाथा ८,८४८ मिटर अग्लो छ र हजारौं व्यक्ति सगरमाथा चढेका छन्, तर आजसम्म कोही पनि कैलास पर्वत चढ्न सकेको छैन। ।

कैलास पर्वतमा कोही पनि चढ्न सक्दैनन् भन्ने पछाडि थुप्रै कथाहरू छन्। केही व्यक्तिहरू भगवान शिव अझै पनि त्यहाँ बस्ने विश्वास गर्छन्, त्यसैले कुनै जीवित मानिसको लागि यो पहाडको शीर्षमा पुग्न असम्भव छ। भनिन्छ कि आफ्नो जीवनमा कहिल्यै पाप नगरेको व्यक्ति मात्र यस पहाडमा जान सक्छ।

त्यहाँ पछाडि अर्को कारण छ कि कोही पनि कैलास पर्वत चढ्न सक्दैनन्। यो भनिन्छ कि व्यक्ति पहाडको केही माथि चढ्ने बित्तिकै दिशाहीन हुन्छ, कहाँ जान्छ उसले बुझ्दैन र पहाड एकदमै ठाडो चढाई भएकोले यसरी कुनै दिशा थाहा नपाई मृत्युको अनुहारमा चढाईएको हुन्छ।

केही वर्ष अघि पर्वतारोहण व्यक्तिले यस पहाडमा चढ्ने कोशिश गरे तर भनिन्छ कि उसको कपाल र नङ द्रुत रूपमा बढ्यो जब ऊ अलि अगाडी बढेको थियो र ऊ असाध्यै चिन्तित हुन थाल्यो, त्यसपछि ऊ तल झरे। यो कैलास पर्वतको बारेमा रेडियो एक्टिभ क्षेत्र पनि भनिन्छ।
वर्तमान समयमा कसैलाई पनि कैलास पर्वत चढ्न प्रतिबन्ध लगाइएको छैन किनकि भारत र तिब्बत लगायत विश्वभरका मानिसहरु यो पवित्र ठाउँ हो भन्ने विश्वास गर्दछन् र कसैलाई पनि पहाड चढ्न दिनु हुँदैन। पछिल्लो पटक पर्वतारोहीहरूको टोलीले कैलास पर्वत चढ्नको लागि २००१ मा खोजेको थियो, तर त्यसपछि उनीहरू आरोहण पूरा नगरी फर्किए।