| Tuesday 22 September, 2020

तामाङ भाषाको र्याप गीतमा अपाच्य शब्द प्रयोग भएकोमा तामाङ कलाकार संघको ध्यानाकर्षण

काठमाण्डौ । तामाङ भाषाको गीतमा अपाच्य शब्द प्रयोग गरि सामाजिक सञ्जाल टिकटकमा सार्वाजानिक गरिएकोमा गम्भिर ध्यानाकर्षण भएको भन्दै नेपाल तामाङ कलाकार संघले प्रेस विज्ञप्ती निकालेको छ । संघले मङगलबार प्रेस विज्ञप्ति जारी गरी उक्त बिषय बारे ध्यानाकर्षण गराएको हो।

‘अहिले एउटा तामाङ भाषाको र्‍याप गीतको सन्दर्भमा अत्यन्तै अपाच्य र सामाजिक , साॅस्कृतिक मुल्यमान्यता बिपरितका शब्दहरु प्रयोग गरेर
सामाजिक सञ्जाल टिकटकमा सार्वजनिक भएको सामग्री प्रति हाम्रो गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको छ ।’ विज्ञप्तीमा भनेको छ ।

साथै साँस्कृतिक मुल्यमान्यता बिपरितका शब्दहरु प्रयोग गरी सामाजिक सञ्जालमा गीत सार्वजानिक गर्नु गलत गतिविधिले आफु स्थापित हुन्छु भन्ने गलत मानसिकता बोकी प्रस्तुत हुन खोज्नु एक प्रकारको सामाजिक, सांस्कृतिक अपराध रहेको समेत उक्त विज्ञप्तीमा उल्लेख गरिएको ।

” हामी चाहन्छौं , हाम्रो गीत सङ्गीतमा पहिचान झल्किनुपर्छ, संस्कृति झल्किनुपर्छ , सुख दुःख एबं स्वच्छ मायाका भावहरु झल्किनुपर्छ, मौलिक अनि सभ्य शब्द चयन गरी सामाजिक , सांस्कृतिक , आर्थिक वा राजनीतिक बिकृति र बिसंगतिका बिरुद्ध बोल्नुपर्छ । तर गीतको नाममा र कलाकारिताको नाममा अति नै अपाच्य शब्दहरु प्रयोग गरी सामाजिक सञ्जाल मार्फत सार्वजनिक गर्नु , त्यस्तो गलत गतिविधिले आफु स्थापित हुन्छु भन्ने गलत मानसिकता बोकी प्रस्तुत हुन खोज्नु वा त्यस्ता खाले सामग्रीलाई अझ थप प्रोत्साहन दिएजस्तो गरी सामाजिक सञ्जालको प्रयोग मार्फत प्रस्तुत हुनु जो सुकै भएपनि त्यो एक प्रकारको सामाजिक, सांस्कृतिक अपराध नै हो ।”

यस्तो खाले क्रियाकलाप नरोकेमा वा गलत नियतका साथ प्रस्तुत भएमा सो ब्यक्तिको पहिचान गरी यथाशिघ्र कानुनी बाटोबाट कार्वाहीको प्रकृयामा जाने समेत उक्त विज्ञप्तीमा भनिएको छ ।

खोज्नुहोस्

फ्रान्समा एकै दिनमा ४१ हजार जनाभन्दा बढी संक्रमित

पेरिस । फ्रान्समा एकै दिनमा ४१ हजार जनाभन्दा बढी व्यक्ति कोरोना संक्रमित भएका छन् । फ्रान्सको स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार गएको २४ घन्टा यता मात्र कम्तीमा पनि ४१ हजार ६२२ जना व्यक्तिमा कोरोना संक्रमण देखिएको हो । यो संख्या सँगै कोभिड १९ को महामारी पछि नै २४ घन्टामा सबैभन्दा बढी व्यक्ति

सार्वजनिक यातायात एक महिनादेखि खुलेपनि यात्रु नहुँदा बसपार्क भरिभराउ

देशको समृद्धिकाे आधार भनेकाे जाति, भाषा र संस्कृतिकाे संरक्षण र