कोरोना संक्रमणको बारेमा चकित पार्ने खुलासा, बिरालाहरूको शरीरमा बन्यो एन्टबडी

२५ भाद्र २०७७, बिहीबार १७:५४ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । कोरोना भाइरसको बारेमा विश्वभरि धेरै किसिमका अनुसन्धान भइरहेका छन् र हरेक दिन नयाँ खुलासाहरू भइरहेका छन्। अब जनावरहरूमा कोरोना भाइरसको बारेमा नयाँ खुलासा गरिएको छ। वास्तवमा, चीनको वुहानमा हालसालै गरिएको एउटा अध्ययनमा पत्ता लाग्यो कि सुरुमा अनुमान गरिएको भन्दा बिरालाहरूमा कोरोना भाइरस संक्रमणको बढी केसहरु छन् ।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार वुहानको हुइझाउ कृषि विश्वविद्यालयका जनवरी २०१२ देखि मार्च २०२० सम्मका अन्वेषकहरूले पनि १०२ वटा बिरालाहरूको रगत परीक्षण गरेका थिए । कोरोना भाइरसको लागी संसार भर फैलियो भन्ने विश्वास गरिन्छ। यस नयाँ अध्ययनको बारेमा जानौं ।

बिरालाहरू सम्बन्धी यो नयाँ अध्ययन इमरजिंग माइक्रोब्स एन्ड इन्फेक्सन जर्नलमा प्रकाशित भएको छ। अनुसन्धानले पत्ता लगायो कि १५ बिरालाहरूको रगतमा ‘एन्टिबडी’ (रोग प्रतिरोधक क्षमता) उपस्थित थियो, तर कुनै पनि बिरालाहरू संक्रमित भएको पुष्टि हुन सकेन र कोरोनाको कुनै संकेत देखाएन। सब भन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा यो छ कि एउटै बिराला पनि कोरोना भाइरसको कारण मर्दैन।

अन्वेषकहरूले पत्ता लगाए कि १०२ बिरालाहरूले अनुसन्धानका लागि नमूना लिएका थिए जसमध्ये ४६ बिरालाहरू पशु आश्रयस्थलबाट, जनावर अस्पतालबाट ४१ र कोरोना संक्रमित परिवारहरूबाट १५ बिरालाहरू थिए। उनका अनुसार, ती बिरालाहरूमध्ये तीन शरीरमा उच्च स्तरको एन्टबडीहरू भएका थिए र यी बिरालाहरू कोरोना पीडितहरूको संरक्षणमा थिए।

यस अनुसन्धानको नेतृत्व गरिरहेका मेलिन जिनका अनुसार कोरोना संक्रमण कसरी आवारा बिरालाहरूमा फैलियो, यो यथार्थताका साथ भन्न सकिदैन तर केवल तिनीहरूमा संक्रमण संक्रमण कोरोना प्रदूषित वातावरण वा बिरालाहरूले खुवाउने बिरामीहरूले गर्दा हुन सक्छ भन्ने अनुमान मात्र गर्न सकिंदैन। कोरोना संक्रमित व्यक्तिहरूसँगको सम्पर्कको कारण भएको हुन सक्छ।

अन्वेषकहरुका अनुसार बिरालाहरुलाई अरु बिरालाहरुबाट संक्रमित हुने संकेत पनि भेटिएको छ। यद्यपि मेलिन जिनले भने कि मानवहरू बिरालोले संक्रमित भएको कुनै लक्षण देखा परेको छैन, तर उनले यो पनि भनेका बिरालाहरु बाहेक कुकुरहरुबाट उचित दूरी बनाउने नियम पनि विचार गर्न सकिन्छ। ।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार