दुनियाँका यस्तो देश, जहाँ ३० भन्दा बढी लेट हुँदैन ट्रेन, जान्नुहोस थप रोचक कुरा

२२ भाद्र २०७७, सोमबार २०:१७ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । जापानका प्रधानमन्त्री शिन्जो अबे स्वास्थ्य कारणहरूले गर्दा आफ्नो पदबाट राजीनामा भए। पेटको रोगबाट पीडित शिन्जो आबेलाई धेरै चोटि अस्पतालमा भर्ना गर्नुपरेको छ । उदाउँदो सूर्य को देश, जापान आफ्नो खाना, संस्कृति र प्रविधि को कारण विश्वव्यापी प्रसिद्ध छ। आज हामी तपाईंलाई यस देशसँग सम्बन्धित केहि चाखलाग्दो तथ्यहरूको बारेमा बताउनेछौं।

झुकेर गर्छ्न सम्मान

जापान एक प्राचीन देश हो। यस ठाउँको चलन र परम्पराहरू पनि धेरै अनुपम छन्। जसरी हाम्रो देशका मानिसहरूले हात जोडेर अभिवादन गर्दछन्, त्यसरी नै जापानको कुनै पनि व्यक्तिको सम्मानमा दण्डवत् गर्ने प्रचलन छ। सब भन्दा महत्त्वपूर्ण कुरा यो हो कि जति बढी अरूको आदर हुन्छ, उही झन् झुकावको हुन्छ। एकै समयमा, व्यक्ति ठूलो वा सम्मानजनक कुरा केहि फरक छैन, ऊ अगाडि मान्छेको अभिवादन मा पनि झुक्नेछ। त्यहाँ तिनीहरू बीच झुकावको डिग्री मा एक फरक छ।

लामो समय बाँच्छ्न जापानी

जापानका जनता सफाको बारेमा धेरै सचेत छन्। स्कूलमा दुबै विद्यार्थी र शिक्षकहरू सँगै मिलेर कक्षा कोठा सफा गर्छन्। यहाँ मानिसहरुको आयु दीर्घायु हुन्छ। जापानको औसत उमेर ८२ बर्ष हो, जुन सबै देशको औसतभन्दा बढी छ।

समयको लागि विशेष ध्यान

जापानका मानिसहरू समयको ख्याल गर्छन् । यहाँ व्यक्तिहरू संसारभरि जानिन्छ कुनै पनि काम समयमै गर्नका लागि। यो मात्र होईन, जापानमा चल्ने रेलहरू पनि ३० सेकेन्ड भन्दा बढी ढिलो हुँदैन।

ठुलो स्वरले बोल्नु असभ्य

जापानमा ठूलो स्वरले बोल्दा वा सार्वजनिक ठाउँमा कुनै चीजको गन्धलाई अशिष्ट मानिन्छ। यो मात्र होईन, दुई व्यक्ति हात समातेर सँगै हिड्नु पनि राम्रो मानिदैन। जापानमा, मान्छेहरू मन्दिरमा पहिले जान्छन् र नयाँ सालको खुशीमा १०८ पटक घण्टी बजाउँदछन्।

बच्चाहरूको लागि विशेष नियम

जापानमा एक कानून पनि छ, जस अन्तर्गत केटाकेटीले १० बर्षको उमेर सम्म कुनै प्रकारको परिक्षा दिनु पर्दैन। यी १० बर्षमा तिनीहरूलाई बाल्यकालको जीवनको आनन्द लिने अवसर दिइन्छ।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार