‘हाम्रो बा’ पुस्तक विमोचन

उज्यालो प्रतिनिधि २७ श्रावण २०७७, मंगलवार फोटो समाचार

काठमाडौँ, २७ साउन । नारायण प्रसाद अधिकारीको ८९औं जन्मोत्सवको अवसरमा अधिकारी परिवारका सर्वसम्मानित व्यक्ति ‘बा’ को जीवनमा आधारित सन्तती र शुभचिन्तकहरुको भावनाहरु संग्रहित ‘हाम्रो बा’ पुस्तक विमोचन भएको छ ।
आज (मंगलबार) रिपोर्टर्स क्लब नेपालमा पत्रकार सम्मेलनको आयोजना गरेर अधिकारी परिवारले उक्त पुस्तक विमोचन गरेका हुन् । ठूला पदमा पुगेका व्यक्तिहरुको चाकडीमा लेखिने भजनभन्दा आफ्नो ‘बा’ का बारेमा लेखिने यथार्थपरक भावहरु अर्थपूर्ण हुने अधिकारी परिवारका सदस्यहरुको भनाई छ ।

कार्यक्रमका संयोजक हाल शुक्रराज ट्रोपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालमा कार्यरत जनक अधिकारीले आफ्नो ‘बा’ का बारेमा लेखिएको पुस्तक विमोचन गर्न पाउनु सौभाग्य भएको बताए । उनले भने,‘यस्तो महामारीको बेलामा उपस्थितलाई धन्यवाद व्यक्त गर्दै, बुवाप्रति कृतज्ञ छु ।’ उनले बुवाको जन्मोत्सवको अवसरमा शुभकामना दिने सबैमा सम्पूर्ण अधिकारी परिवारकातर्फबाट धन्यवादसमेत व्यक्त गरे ।
उनले उक्त पुस्तकलाई साहित्यिक दृष्टिकोणबाट भन्दा भावनात्मक दृष्टिकोणबाट हेरिदिन आग्रह गरेका छन् । उनले भने,‘आज २०७७ साउन २७ गतेको दिन स–भक्ति शब्द पुष्पको उपहार चढाउन पाएकामा म र हामी सबै सन्तति गौरवान्तित छौं । कुनै नौलो काम गर्दा आमा भईदिएको भए जसतो महसुस हुन्छ । कम्तिमा अहिले बा’ त हुनुहुन्छ । यदि बा पनि अस्ताउनु भयो भने….सोच्दा मात्रपनि मन भारी हुन्छ ।’
पुस्तकमा अधिकारीका आफ्ना आफन्तहरु (६७) जनाले ‘बा’ का बारेमा विगतदेखि वर्तमानसम्म र बा’सितको यात्रालाई पुस्तकमा समावेश गरिएको छ ।

त्यसैगरी कार्यक्रममा प्रमुख अतिथि गोविन्द ज्ञवालीले ‘हाम्रो बा’ पुस्तकको विमोचन भएकोमा धन्यवाद अर्पण गरे । उनले भने,‘पुस्तक साहित्यकृत नभइ सपना र सम्झनाको संगम हो ।’ उक्त पुस्तकले सम्पूर्ण मानिसलाई जिम्मेवारीवोध गराउने उनको विश्वास छ । उनले ‘बा’ को जन्मदिनको अवसरमा बधाई र शुभकामना समेत दिए ।

त्यसैगरी कार्यक्रममा रिपोर्टर्स क्लब नेपालका सभापति तथा प्राइम टाईम्स टेलिभिजनका अध्यक्ष ऋषि धमलाले नारायणप्रसाद अधिकारीलाई बुवाको रुपमा सम्मान गरेको भाव प्रकट गरे । उनले भने,‘आजको यो सु–संस्कृत, सभ्य र भव्य सभामा आउँदा खुशी छु।’ आफू सानै उमेरबाट आमाको माया र ममताबाट बञ्चित रहेको स्मरण गर्दै धमला भावुक बनेका थिए ।

उनले आमाको मायाबाट बञ्चित भएपनि सदैव बुवाले आडभरोसो दिएको स्मरण गराएका थिए । उनले अधिकारी बा’ को दिर्घायुको कामना समेत गरेका थिए ।
धमलाले आफूले आफ्नो पत्रकारिता कुनै पार्टी वा व्यक्तिको लागि नगरेको भन्दै सम्पूर्ण नेपाली जनताको लागि गहेको स्पष्ट पारे । उनले भने,‘मानिस सफल हैन् असल हुनुपर्छ ।’ उनले आफूले नेपाली जनताको आवाजलाई प्रत्येक दिन बुलन्द रूपमा उठाएको पनि बताए । धमलाले अधिकारी बा’ १ सय २० वर्षसम्म स्वस्थ रहने कामना गरे ।

कार्यक्रममा विशिष्ट अतिथि पूर्व अर्थसचिव शान्ताराज सुवेदीले प्रत्येक दिन बा’संगको भेटघाटलाई नमन गरेका छन् । उनले भने,‘बाले पाँच पुस्ता आफ्नो आखाँले देख्नु सौभाग्य हो ।’ उनले करिब ९१ जनाको परिवारलाई एक साथ गर्वको विषय रहेको र यसलाई सम्पत्तिको संज्ञा दिए ।
उनले बा’सदैव सामाजिक समस्याप्रति उदार रहेको बताए । उनले पनि अधिकारी बा’ स्वस्थ्य रही १२० वर्षसम्म आफूहरुकै माझ हुने कामना गरे । उनले भने,‘पूजनीय पिताजी श्री नारायण प्रसाद अधिकारीको ८९ औं शुभ–जन्मोत्सवको पुनीत अवसर पारेर उहाँको जीवनका आरोह–अवरोहलाई समेटी संक्षिप्त जीवनीको रुपमा प्रकाशन भएको यस शुभ–जन्मोत्सव विशेष कोशेलीमार्फत् पिताजीलाई सुस्वास्थ्य र दीर्घ जीवनको शुभकामना दिन पाउँदा म स्वयम पनि हर्षले गद्गद् भएको छु ।’

त्यसैगरी कार्यक्रममा पुस्तकका भाषा सम्पादन समेत गरेका साहित्यकार डा.तुलसी भट्टराईले ‘हाम्रो बा’ भन्दै नमन प्रकट गरे । उनले भने,‘बा’को जन्मोत्सव काठमाडौं उपत्यका सटडाउनको अवस्थामा रहेको बेला भयो ।’ उनले आज विमोचन भएको उक्त पुस्तकलाई आफूले १५ दिनको छोटो अवधिमा सम्पादन गरेर बा’को हातमा थमाएको स्पष्ट पारे ।

बा’को सुरुवाती दिनमा मोजमस्ती गरेको समेत उनले बताए । उनको जीवनमा पछिल्लो समय आएको उतारचढावलाई भावपूर्ण ढंगले प्रस्तुत गरेका थिए । उनले जेष्ठ नागरिकको केयर सेन्टरको उद्घाटन बा’का हातबाट गराउने विषयमा पूर्व जानकारी दिए । नेपालमा बुवाभन्दा आमाको विषयमा पुस्तक लेखिने गरिएको अवस्थापनि उनले सुनाएका थिए ।

नेपाली समाजमा परिवारका सम्पूर्ण जिम्मेवारी बुवामा निहित हुने कारण बुवाहरु आधारस्तम्भको रुपमा सदैव रहेको उनको भनाई छ । आज विमोचन भएको पुस्तक आम मानिसका लागि पनि प्रेरणाको विषय बन्ने उनको विश्वास छ । भट्टराईलेपनि बा’ को ‘स्वस्थ सय वर्ष’ को कामना गरे ।

उक्त कृतिका प्रकाशक जनक अधिकारी र जस्मिना अधिकारी हुन । पुस्तकको ले–आउट हीरादेवी नेपाल, मुद्रण उषा एजुकेश हाउस, नयाँ बानेश्वर काठमाडौं हो ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

कोरोना संक्रमणको दर बढ्दो छ । पछिल्लो केही दिनयता दैनिक मृत्यु हुनेको संख्या ५० जनाभन्दा बढी पुगिरहेको छ । कोरोनाको

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार