संसारमा पहिलो पटक विमान उडाउने व्यक्ती रावण थिए, श्रीलंकाले ५ बर्षमा प्रमाणित गर्ने दाबी

७ श्रावण २०७७, बुधबार १९:३७ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले भगवान श्रीरामको बारेमा दिएको विवादास्पद बयान धेरै चर्चामा छन्। नेपाल पछि श्रीलङकाले अब रावणको बारेमा नयाँ बहस सुरु गरेको छ। श्रीलङ्का सरकारले दाबी गरेको छ कि रावणले पहिलो पटक पाँच हजार वर्ष पहिले विमानको प्रयोग गर्‍यो। भर्खर श्रीलङ्का सरकारले एक विज्ञापन जारी गरेको छ र रावण सम्बन्धी कागजात बाँड्न मानिसहरूलाई आग्रह गरेको छ।

वास्तवमा यो विज्ञापन पर्यटन र उड्डयन मन्त्रालयले बिभिन्न अखबारहरूमा जारी गरेको छ। यस विज्ञापनमा सिंहल भाषा प्रयोग भएको छ। श्रीलंका सरकारले विज्ञापनमा भनेका छन कि “हामी रावण सम्बन्धी दावीहरुमा गहन अनुसन्धान गर्न चाहन्छौं र सबैलाई प्रमाणित गर्न चाहन्छौं कि रावणले संसारको पहिलो विमान उडाएको थियो।”

२०१६ मा कोलम्बोमा नागरिक उड्डयन सम्मेलनलाई सम्बोधन गर्दै पूर्व उड्डयन मन्त्री निर्मला सिरीपालाले भने कि आधुनिक उड्डयनको इतिहास राइट ब्रदर्सबाट सुरु भए पनि श्रीलंकाका रावण बहादुर राजा दांडू थिए। मोनारा नामको विमान उडान गर्न प्रयोग गरियो।

श्रीलङ्काको नागरिक उड्डयन प्राधिकरणका पूर्व उपाध्यक्ष शशि दन्तुञ्जले भने कि विश्वको पहिलो विमान रावणले उडान गर्यो, हामीसँग यो प्रमाणित गर्न धेरै तथ्यहरू छन्। हामी अर्को ५ वर्षमा यो पनि प्रमाणित गर्नेछौं।

 

रावण भारतमा उसको कुकर्मको लागि चिनिन्छ, श्रीलंकाका सिंहला बौद्ध अनुयायीहरूले दर्शनसनमा विश्वास गर्छन्। श्रीलंकाका सबै मानिस रावणलाई दयालु राजा भन्छन्। यो मात्र होइन, श्रीलंकाले आफ्नो पहिलो उपग्रह रावण-१ पनि नामाकरण गर्‍यो।

श्रीलंकाका अन्वेषकहरूले ५० वटा त्यस्तै ठाउँहरू फेला पारे भन्ने दाबी गर्छन् जुन सीधा रामायणसँग सम्बन्धित छ। यस अनुसन्धानमा एउटा गुफा पनि उल्लेख गरिएको छ, जहाँ रावणको शव राखिएको थियो। यो गुफा श्रीलंकाको रागलाको जङगलको बीचमा छ।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार