यदि तपाईं आफ्नो स्मार्टफोन ह्याक हुनबाट बचाउन चाहनुहुन्छ भने, यो काम गर्नुहोस्

४ श्रावण २०७७, आईतवार १८:३१ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । लकडाउनको समयमा स्मार्टफोन सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण उपकरण भएको छ। व्यक्तिले यो उपकरण कार्यालयको काम गर्नका साथै आफ्ना साथीहरू र परिवारका सदस्यहरूसँग सम्पर्कमा रहन प्रयोग गर्दछ। यसैबीच, ह्याकरहरूले पनि अवसरको फाइदा लिईरहेका छन् । जनताको जानकारी चोर्न र उनीहरूलाई ठग्ने। यस्तो अवस्थामा अहिले प्रश्न उठ्छ कि कसरी तपाइँको स्मार्टफोनलाई ह्याकरबाट जोगाउने। त्यसोभए आउनुहोस हामी जानकारी दिनेछौ ।

आज हामी तपाईंलाई यहाँ केहि विशेष विधिहरूको बारेमा कुरा गर्ने छौं, जस मार्फत तपाईं आफ्नो मोबाइल डाटा सुरक्षित राख्न सक्षम हुनुहुनेछ।

पासवर्ड अनुप्रयोग प्रयोग गर्नुहोस्
यो जटिल पासवर्डहरू सिर्जना गर्न प्राय अलि गाह्रो हुन्छ, तर तपाईं पासवर्ड अनुप्रयोगमार्फत पासवर्ड सजिलै सिर्जना गर्न सक्नुहुनेछ । यस बाहेक, पासवर्ड अनुप्रयोगले तपाईको सिर्जना गरिएको पासवर्ड पूर्ण सुरक्षित राख्दछ। एकै साथ यी अनुप्रयोगहरू गुगल प्ले स्टोर र अनुप्रयोग स्टोर प्लेटफर्महरूमा उपलब्ध छन्।

समय समयमा स्मार्टफोन अपडेट गर्नुहोस्

स्मार्टफोनहरू समय-समयमा अपडेट गरिनुपर्दछ, किनकि यसले ह्याकरहरूलाई प्रयोगकर्ताहरूको व्यक्तिगत जानकारी ह्याक गर्न अनुमति दिदैन। यस बाहेक, प्रयोगकर्ताहरूले अपडेटमा एन्ड्रोइड सुरक्षा प्याचको साथ धेरै सुरक्षा सुविधाहरू प्राप्त गर्दछन्।

तेस्रो पक्षबाट अनुप्रयोगहरू डाउनलोड नगर्नुहोस्
कुनै पनि तेस्रो पक्षबाट अनुप्रयोग डाउनलोड गर्न नबिर्सनुहोस्। धेरै चोटि अनुप्रयोग डाउनलोड गर्ने लिंक पनि सन्देशमा आउँछन्, तिनीहरूबाट टाढा रहनुहोस्। यदि तपाईं अनुप्रयोग डाउनलोड गर्न चाहानुहुन्छ भने, यो App Store वा Play Store बाट गर्नुहोस्।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार