कर्मचारीले मास्क लगाएको छ कि छैन भन्ने जानकारी दिने प्रविधिको विकास

४ श्रावण २०७७, आईतवार १५:५७ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । भारतका केन्द्रीय मैकेनिकल इञ्जिनियरिङ रिसर्च इन्स्टिच्यूट (सीएमईआरआई), दुर्गापुरका वैज्ञानिकहरूले कोरोना संक्रमण रोकथाम गर्न निरन्तर नयाँ प्रयोगहरूमा सौर्य ऊर्जामा आधारित एक इंटेलिमास्ट एक इंटेलिजेंट सर्विलांस कियोस्क डिजाइन गरेका छन्। यो स्मार्ट कियोस्कले कार्यस्थलमा कोरोना संक्रमण रोक्न महत्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्छ ।

पूर्ण रूपमा सौर्य प्रणाली द्वारा संचालित, यो कियोस्क एक सम्पर्क रहित स्वचालित मास्क वितरण युनिट र थर्मल स्क्यानर-इन्टेलिमेस्टसँग सुसज्जित छ। आर्टिफिसियल इन्टिलिजेन्स र इन्टरनेट अफ थिंग्समा आधारित यो प्रणाली स्वचालित कामका लागि सहयोगी साबित हुनेछ। सीएमईआरआई द्वारा जारी विज्ञप्तिमा भनिएको छ कि प्रविधि वाणिज्यिक स्थानान्तरणका लागि तयार छ।

यस किओस्कले शरीरको तापक्रम बताउनका साथै यसमा जाने व्यक्तिले मास्क लगाएको छ कि छैन भनेर पनि पत्ता लगाउँदछ। यसको माध्यमबाट कर्मचारीले मास्क नलगाएको जानकारी प्रशासनमा पुग्छ ।

कर्मचारीहरूले स्क्यानरमा चिप समावेश गरेको आफ्नो परिचयपत्रहरू देखाएर डिस्पेंसरबाट मास्कहरू प्राप्त गर्न सक्दछन्, जसको मूल्य उनीहरूको तलबबाट घटाइन्छ । यो प्रणाली ठूला संस्थानहरूमा कर्मचारीहरू द्वारा सुरक्षा मापदण्डहरूको अनुपालन सुनिश्चित गर्न सहयोगी हुन सक्छ।

सीएमईआरआईका निर्देशक प्रोफेसर हरीश हिरानीले भनेका छन् कि महामारीको वर्तमान अवस्थालाई ध्यानमा राख्दै सीओपीएस कार्यस्थलका लागि खेल परिवर्तनकर्ता हुन सक्छ । उनले व्याख्या गरे कि उनीहरूको टेक्नोलोजीहरूको विकास गर्दा हाम्रो उद्देश्य स्टार्टअप कम्पनीहरू र उद्यमीहरूलाई सहयोग पुर्‍याउनु हो र उनीहरूको नवीन क्षमतालाई प्रदर्शन गर्न उनीहरूलाई मञ्च पनि प्रदान गर्नु हो।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार