बचपनमा लगाएको खोपले कोरोनाको गम्भीर जटिलताहरूलाई रोक्न सक्छ : वैज्ञानिक

१३ असार २०७७, शनिबार १९:४२ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ । कोरोना भाइरस महामारीको बारेमा धेरै प्रकारका तर्कहरू तर केहि मान्य छैन । यस खतरनाक भाइरसमा थुप्रै प्रकारका अनुसन्धान भइरहेको छ। वैज्ञानिकहरूले यस भाइरसमा सबै प्रकारका अध्ययनहरू गर्दैछन् र यसका आधारमा बिभिन्न तर्कहरू दिइरहेका छन् । तर वास्तविकता कसैलाई थाहा छैन।

यसैबीच, एउटा अध्ययनले पत्ता लगाएको छ कि दादुरा जस्तो रोगलाई रोक्न प्रयोग गरिने खोपले कोविड- १९ को कारणले फोक्सोमा गम्भीर खतरा रोक्न सक्छ। यो महामारीबाट मानिसहरूलाई बचाउन को लागी एक नयाँ रणनीति हुन सक्छ।

‘मबायो’ जर्नलमा प्रकाशित यस अध्ययनका अनुसार कमजोर रोगजनकहरूका खोपहरूले प्रतिरोधात्मक कोषहरूलाई सक्रिय पार्न सक्छ प्रतिरक्षा प्रणालीको सेतो रक्त कोशिकालाई असम्बन्धित संक्रमणहरूविरुद्ध अझ प्रभावकारी प्रतिरोध गर्न सक्छ ।

अमेरिकाको लुइसियाना राज्य विश्वविद्यालयमा गरियो प्रयोग

अमेरिकाका लुइसियाना स्टेट युनिवर्सिटी (एलएसयू) का सदस्यहरू सहित अनुसन्धानकर्ताहरूले प्रयोगशाला प्रयोगमा देखाए कि जीवित कमजोर फङगल खोपले सेप्सिसविरूद्ध जन्मजात प्रशिक्षण प्रदान गर्दछ जुन रोग निम्त्याउने फङगी र ब्याक्टेरियाको संयोजन हो।

वैज्ञानिकहरूका अनुसार असंबंधित जीवित कमजोर रोगजनक खोपहरूले दिएको संरक्षणमा दीर्घकालीन प्रतिरोधात्मक कोषहरू हुन्छन् जुन विषाक्तता सम्बन्धी जलन र मृत्युलाई रोकथाम गर्न धेरै प्रयोगात्मक मोडलहरूमा वर्णन गरिएको छ।

उनीहरूले भने कि जीवित कमजोर एमएमआर (दादुरा, गालगुंड, हल्का दादुरा-रुबेला) खोपको परिकल्पना कोविड- १९ बिरूद्ध प्रयोग गर्न सुझाव दिईंदैन तर यसले महामारीको गम्भीर लक्षणहरूको बिरूद्ध प्रतिरक्षा उपायको रूपमा काम गर्न सक्छ ।

खोपका माध्यमबाट कुनै विरोधाभास भेटिएन

वैज्ञानिकहरूका अनुसार सामान्य प्रतिरोधी प्रतिक्रिया भएका व्यक्तिहरूमा एमएमआरको खोपले कुनै विरोधाभास हटाउँदैन र कोभिड १९ मा सजिलैसँग सम्पर्कमा आउन सक्ने स्वास्थ्यकर्मीहरूको लागि विशेष प्रभावकारी हुन सक्छ।

एलएसयूका अध्ययनका सह-लेखक पल फिदेल भन्छन्, ‘MMR जस्ता बचपन खोपहरू वयस्कहरूमा प्रतिरोधक कोषहरू जगाउन प्रयोग गर्न सकिन्छ जसले कोविड -१९ संक्रमणसँग सम्बन्धित गम्भीर जटिलताहरूलाई हटाउन वा कम गर्न सक्छ। , जुन महामारीको यो जटिल चरणमा कम जोखिम र अधिक लाभको साथ एक सावधानी उपाय हो। ‘

यी कोषहरू लामो समयसम्म बाँच्न सकिन्छ तर आजीवन होइनन्, फिदेलले भने। उनले भने, “बच्चाको रूपमा एमएमआरमा खोप लिने जो कोहीसँग पनि यी रोगहरूबाट प्रतिरोध क्षमताका लागि एन्टबडीहरू हुन सक्छ, तर तिनीहरूमा सेप्सिस बिरूद्ध प्रतिरक्षा कोषहरू हुने सम्भावना कम हुन्छ।”

फिडेलका अनुसार, यो महत्त्वपूर्ण हुन सक्छ कि कोभिड १९ सम्बन्धित सेप्सिसबाट राम्रोसँग बचाउन वयस्कको रूपमा MMR खोप दिनुपर्छ। फिडेलले भने, “यदि हामी ठीक छौं भने, MMR खोप दिइएको व्यक्ति कोविड – १९ संक्रमणबाट कम पीडित हुन सक्छ। यदि हामी गलत छौं भने ती व्यक्तिले दादुरा र हल्का दादुराबाट उत्तम प्रतिरोधात्मक क्षमता प्राप्त गर्नेछन्। यसमा कुनै हानि छैन। ‘

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार