डायनासोरको युगमा पनि थिए यी विशाल जनावर, वैज्ञानिकले पनि थाहा पाएका छैनन पुरा रहस्य

३० जेष्ठ २०७७, शुक्रबार १३:३५ मा प्रकाशित

काठमाण्डौ ।  तपाईंलाई थाहा नै होला कि करोडौं वर्ष पहिले पृथ्वीमा विशाल पशुहरू थिए । लगभग सबै मानिसहरूलाई डायनासोरको बारेमा थाहा छ, तर आज हामी तपाईंलाई एउटा जनावरको बारेमा बताउन जाँदैछौं जुन संसारको सबैभन्दा ठूलो स्तनपायी प्राणी हो भनियो। तिनीहरू आजदेखि पृथ्वीमा तीन करोड ७० लाख बर्ष अघी घुम फिर गर्ने गर्दथे । तिनीहरू यति ठूला थिए कि आजको विशाल गैंडा पनि तिनीहरूको अगाडि एकदम सानो देखिन्थ्यो। त्यो पशु को हो र मानिसहरुलाई यसको बारेमा कसरी थाहा भयो जानौं ।

यस जनावरको नाम ‘प्यारासेराथेरियम’ हो। वास्तवमा, यो गैंडाको प्रजाति थियो, जुन लोप भएको छ। उसको छाला पनि मोटो र गैंडा जस्तै कठोर थियो, जसले बन्दुकको गोली चलाउनेलाई असर गर्दैन। तपाईं जान्न चकित हुनुहुनेछ कि यति विशाल मानिस भए पनि शाकाहारी नै थिए। त्यसैले बाँकी साना जनावरहरू उनीहरूसँग डराएनन् तर आरामका साथ तिनीहरू वरिपरि घुम्थे।

 

प्यारासेरेटरियमको उचाई २६ देखि ४० फिटको थियो जबकि यसको तौल १५ देखि २० टन थियो। यस जनावरको सब भन्दा खास कुरा यो थियो कि यसको घाँटी जिराफ जस्तो थियो। यद्यपि वैज्ञानिकहरू अझै उनीहरुलाई पूर्णरुपले सचेत छैनन्, किनकि यस पशुको पूर्ण अवशेष कहिँ भेटिएन। तिनीहरूको पुच्छर आकार पनि अनुमानित भनिन्छ।

 

प्यारासेराथेरियमको जीवाश्म पहिलो पटक इस्वीसंवद १८४६ पाकिस्तानको बलुचिस्तानमा फेला पारिएको थियो। तिनीहरूको अवशेषहरू चीन र रसियालगायत धेरै पश्चिमी देशहरूमा पनि फेला परेको छ। थुप्रै देशका वैज्ञानिकहरूले यस विशाल जनावरको रहस्य पत्ता लगाउन निरन्तर अनुसन्धान गरिरहेका छन्।

पृथ्वीबाट यस जनावरको लोप भएपछि विश्वास गरिन्छ कि ती करिब १० करोड वर्ष अघि एसिया र पश्चिमी यूरोपका क्षेत्रहरूमा जीवित थिए तर पछि जलवायु परिवर्तन र प्रजनन दर कम भएको कारण तिनीहरू पृथ्वीबाट लोप भए। ।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार