एन्टिबायोटिक प्रयोग कोरोना महामारीको समयमा घातक हुन सक्छ : डब्ल्यूएचओ

उज्यालो प्रतिनिधि २१ जेष्ठ २०७७, बुधबार समाचार

काठमाण्डौ । विश्वमा कोरोनाभाइरसको प्रकोप बढ्दै जाँदा यसबाट बच्नको लागि एन्टिबायोटिकको प्रयोग पनि बढेको छ। विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) ले कोरोना भाइरस बिरूद्ध एन्टिबायोटिकको बढ्दो प्रयोग विरुद्ध चेतावनी दिएको छ।

डब्ल्यूएचओ भन्छ कि एन्टिबायोटिक खानका साइड इफेक्टहरू केवल महामारीको बेलामा र महामारी समाप्त नभएसम्म देखा पर्दैन । यसको मतलब एन्टिबायोटिक खाना कोरोना अवधिमा घातक हुन सक्छ । डब्ल्यूएचओका महानिर्देशक ट्रेड अदानोम गेबेरियससले भने कि ‘ब्याक्टेरिया संक्रमणको उपचार गर्न प्रयोग गरिने औषधी अब काम गरिरहेका छैनन् ।’

विश्व स्वास्थ्य संगठनलाई यो प्रवृत्ति बढ्ने डर छ । एक प्रेस सम्मेलनमा महानिर्देशक ट्रेडेसले भने – “कोविड -१९ को महामारीको कारण एन्टिबायोटिकको प्रयोग बढेको छ, जसले ब्याक्टेरियाको प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउने छ र यो रोग चाँडै निको हुँदैन र यसले मृत्‍यु हुनेहरुको संख्या बढाउनेछ।”

ट्रेडोसले भने कि कोरोना भाइरसका सबै बिरामीहरूलाई संक्रमण विरुद्ध लड्न एन्टिबायोटिकको आवश्यक पर्दैन। डब्ल्यूएचओ ले एन्टिबायोटिकसम्बन्धी नयाँ दिशानिर्देश पनि जारी गरेको छ। तसर्थ, संगठनले एन्टिबायोटिक थेरापी वा प्रोफेलेक्सिस कोभिड १९ बिरामीहरूमा प्रयोग नगर्न सल्लाह दिएको छ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

असंवैधानिक रुपमा संघीय संसदको प्रतिनिधिसभा विघटन गरेका राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी र प्रधानमन्त्री खड्गप्रसाद ओलीको कदमलाई सर्वोच्च अदालतले बदर गरेको छ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार