हेपाटाइटिस सी र एचआईभीको औषधि कोरोनाविरुद्ध प्रभावकारी भएको वैज्ञानिकहरूको दाबी

१५ जेष्ठ २०७७, बिहीबार ०९:२५ मा प्रकाशित

एजेन्सी । जामिया मिलिया इस्लामियाको बेसिक साइन्स (सीआईआरबीएससी) का केन्द्र अनुशासन केन्द्रका वैज्ञानिकहरू कोविड- १९ भाइरसको लागुऔषध पत्ता लगाउन अनुसन्धान गर्न सफल भएका छन्। भारतिय मिडिया अमर उज्वालालेले गरेको एक रिपोर्टअनुसार वैज्ञानिकहरूले दावी गरे कि हेपेटाइटिस सी र एचआईभी संक्रमण रोकथाम गर्ने औषधी कोरोना संक्रमण रोक्न मद्दत पुर्‍याउन सक्छ।

यी दुबै औषधिहरू कोरोना बिरामीहरूको उपचारमा प्रभावकारी छन्, तर क्लिनिकल परीक्षणको क्रममा हुनुपर्दछ। जामियाको अनुसन्धान प्रतिष्ठित पत्रिका बायोसाइन्स रिपोर्टले पनि मान्यता प्राप्त गरेको छ। सीआईआरबीएससीका अनुसन्धान टोलीका प्रमुख वैज्ञानिक डा। इम्तियाज हसनका अनुसार प्रयोगशालाले कोरोनाको कोर प्रोटिनहरूको क्रिस्टल संरचनाको सहायताले लागूऔषधको सम्भावित उपचारात्मक विकल्प खोज्ने प्रयास गरेको छ।

ग्लाकाप्रेवीर र मार्भियोकलाई यस अनुसन्धानमा कोरोनाको मुख्य प्रोटिनहरूको उत्तम अवरोधकर्ताको रूपमा पहिचान गरिएको छ। तिनीहरूलाई कोरोनाको वैकल्पिक उपचारको रूपमा प्रयोग गर्न सकिन्छ। यस मध्ये, ग्ल्याकपरेवीर एक एन्टी-वायरल औषधि हो जुन हेपेटाइटिस सी भाइरस संक्रमित बिरामीहरूको उपचारमा प्रयोग गरिन्छ, जबकि माराभेरोक एचआईभी संक्रमणलाई रोकथाम गर्न प्रयोग गरिन्छ।

डा. हसनका अनुसार, यी औषधिहरूले कोरोना बिरूद्ध प्रभावकारी र सुरक्षित औषधिहरू विकास गर्न वैकल्पिक दृष्टिकोण दिएका छन्। कोरोना महामारीबाट बच्न, अवस्थित औषधिहरूको प्रयोग गरी प्रभावकारी उपचार खोज्नु आवश्यक छ। यस प्रक्रियालाई औषधि रिपोजिङ भनिन्छ। यसमा कम्प्युटर-द्वारा डिजाइन गरिएको ड्रग डिजाइन प्रविधिहरू, कुञ्जी भाइरल प्रोटीनहरूको विस्तृत थ्रीडी संरचनाहरूको अध्ययन गरेपछि औषधि रिपोजिंग मार्फत प्रभावकारी औषधिहरूको पहिचान समावेश गर्दछ।

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार