मानवता अझै पनि हराएको छैन : जब याकुवले अन्तीमसम्म छोडेनन् साथी अमृतको साथ

५ जेष्ठ २०७७, सोमबार १८:२५ मा प्रकाशित

नयाँ दिल्ली । शिवपुरी: कोरोना संकट र लकडाउन बीचमा मानिसहरू आ-आफ्नो घर पुग्न संघर्ष गरिरहेका छन्। सडकमा हजारौं लाखौं मानिसहरू प्रत्येक दिन उनीहरूको गाउँमा पुग्ने आशामा सडकमा देखिन्छन्। यस्तो अवस्थामा शिवपुरीको तस्वीर आएको छ। जहाँ एक साथीले आफ्नो साथीलाई मृत्यु सम्म छोड्दैन। यस चित्रले देखाउँदछ कि मानवता र मित्रता बीचको सम्बन्ध अझै उच्च छ । याकुबले आफ्नो साथीको लागि मानवताको उदाहरण प्रस्तुत गरे। यो सम्पूर्ण वाक्य पढ्दै, तपाईं पनि एक पटक सोच्न बाध्य हुनुहुनेछ।

जब २४ बर्षे अमृत उत्तर प्रदेशको बस्ती जिल्लामा आफ्नो घरको लागि ट्रकमा गुजरातको सुरतबाट फर्किरहेका थिए। त्यस ट्रकमा अरु धेरै मानिस सवार थिए। ट्रक मध्य प्रदेशको शिवपुरी-झाँसी फोरलेन भएर जाँदा अमृतको स्वास्थ्य बिग्रन थाल्यो। ट्रकमा रहेका मानिसहरूले अमृत कोरोना भएको महसुस गरे, त्यसैले डराउने मानिसहरूले उनलाई ट्रकबाट बाहिर निकाल्ने निर्णय गरे। मानिसहरूले अमृतलाई ट्रकबाट हटाए र अघि बढे, तर ती सबैमध्ये याकूब मोहम्मद पनि ट्रकबाट ओर्ले। उसले आफ्नो मित्र अमृतसँगै बस्ने निर्णय गरे। यहाँ अमृतको स्वास्थ्य निरन्तर बिग्रँदै गयो, त्यसैले याकूबले आफ्नो टाउको आफ्नो काखमा राख्यो र सहायताको आशामा बसेको छ। याकूबले अमृतको सुरक्षाको लागि प्रार्थना गरिरहे।

साँझसम्म अमृतलाई जिल्ला अस्पताल लगियो, जहाँ उपचारका क्रममा उनको मृत्‍यु भयो । याकूबले अमृत अस्पतालमा नपुगेसम्म उनलाई छोडेका थिएनन् र उनलाई बचाउने आँट गरेनन्, तर अव्यवस्था, असहायता र उपचारमा ढिलाइका कारण अमृतको मृत्यु भयो । मानवताको एउटा उदाहरण अवश्य देखियो। यो घटनाले भ्रातृत्व अझै पनी छ भनेर बताएको छ ।

जिल्ला अस्पतालमा उपस्थित याकूब मोहम्मद छोरा मोहम्मद युनुसले भने कि हामी दुवैले गुजरातको सुरत कारखानामा मेशिनले बनाएको कपडा बुनेका थियौं। सुरक्षबाट ट्रकमा ४-४ हजार भाडा तिर्न नासिक इन्दौर हुँदै कानपुर जाँदै थियो। यात्राको क्रममा अमृतको स्वास्थ्य अचानक खराब भयो। अमृतलाई उच्च ज्वरो लाग्यो र बान्ता जस्तो हुन शुरु भयो, यद्यपि बान्ता देखा परेन। ट्रकमा बसेका ५५-६० जनाले विरोध गर्न थाले र अमृत हटाउन आग्रह गरे। जब ट्रकले अमृत उतार्यो, म पनि अमृतको हेरचाह गर्न तल निस्कें।

जिल्ला अस्पताल सिभल सर्जन सिभिल सर्जन डा. पीके खरेले उक्त युवका र उनका एक साथीको लागि कोरोना टेस्ट गरिएको बताएका छन् र उक्त रिपोर्टको प्रतिक्षा भइरहेको छ। प्रशासन तिनीहरूको रिपोर्टको लागि पर्खिरहेको छ। अमृतको शरीर अस्पतालमा छ।जिन्युजबाट उज्यालो नेटवर्क(www.ujyaalonetwork.com)ले गरेको अनुवाद । 

अल न्युज नेट्वर्कद्वारा सञ्चालित उज्यालो नेट्वर्क डटकम नेपाली, अंग्रेजी संस्करणका साथै अनलाइन टिभी पनि सञ्चालित छ । हामीसँग फेसबुकट्वीटर मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुनेछ ।

सामाजिक संजालवाट साभार