बाख्रापालनको व्यावसायीकरणमा जोड

उज्यालो प्रतिनिधि १० बैशाख २०८०, आईतवार समाचार

रामपुर । बाख्रापालनलाई व्यावसायीकरण गर्न पाल्पाको निस्दी गाउँपालिकाका किसानलाई माउ बाख्रा वितरण गरिएको छ ।

प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजनाअन्तर्गत निस्दी–४ मा साना व्यावसायिक उत्पादन केन्द्रको बाख्रा पकेट कार्यक्रममा आवद्ध किसानलाई माउ बाख्रा प्रदान गरिएको छ । पकेट कार्यक्रममा सहभागी रहेका ५५ किसानलाई प्रतिव्यक्ति एक÷एकका दरले माउ बाख्रा वितरण गरिएको गाउँपालिकाका पशुस्वास्थ्य शाखा प्रमुख ओमबहादुर मश्राङी बताए ।

“बाख्रापालनको राम्रो सम्भावना बोकेको निस्दीमा हिजोआज व्यावसायिक बाख्रापालनमा किसानले जोड दिएकाले बाख्रापालनलाई विभिन्न सहयोगका कार्यक्रममा जोड दिइएको छ”, उनले भने। पकेट कार्यक्रममा यहाँका एक सय ३४ घरपरिवार सहभागी छन् ।

परियोजनाको सहयोगमा ५५ जनालाई माउ बाख्रा र अन्य किसानलाई तालिम, आवश्यकताका आधारमा औषधि, घाँसको बीउ लगायतका सामग्री वितरण गरिएको छ । आर्थिक वर्ष २०७९/८० मा पालिकाबाट विनियोजित रु पन्ध्र लाख र केन्द्र सरकारको करिब रु दश लाख सहयोगमा माउ तथा बोका, विभिन्न मेसिनरी सामग्री किसानलाई उपलब्ध गराइएको छ ।

निस्दीका वडा नं ४ र ५ मा दुई बाख्रा पकेट क्षेत्र छन् । बाख्रापालनलाई व्यावसायीकरण गर्न बाख्रा सहयोग, खोर सुधार लगायतका कार्यक्रममा पालिकाले सहयोग गरिरहेको हुँदा पछिल्लो समय यहाँका स्थानीयले बाख्रापालनबाट आम्दानीको स्रोत बढाउँदै गएको पालिकाका उपाध्यक्ष तिरणकुमारी श्रेष्ठले बताउनुभयो । बाख्रापालनबाट यहाँका किसान आत्मनिर्भर बन्दै गएका छन् । प्रशस्त चरन र घाँस भएकाले किसानले व्यावसायिक बाख्रापालन गरेर मनग्य आम्दानी लिन थालेका छन् ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार