शुक्लाफाँटा नगरपालिकामा इ–पेमेन्ट सेवा सञ्चालन

उज्यालो प्रतिनिधि १४ असार २०७९, मंगलवार प्रविधि

काठमाडौँ । शुक्लाफाँटा नगरपालिकाले आर्थिक प्रणालीलाई पारदर्शी र जफावदेही बनाउनका लागि इ–पेमेन्ट (इलेक्ट्रोनिक फन्ड ट्रान्सफर) सेवा सञ्चालनमा ल्याएको छ । यो सेवा सुरु भएसँगै सेवाग्राहीलाई चेकका लागि घन्टौँ लाइनमा बस्नुपर्ने अवस्थाको अन्त्य भएको छ । सिधै सेवाग्राहीको बैंक खातामै पैसा स्थानान्तरण हुने भएकाले सेवाग्राहीलाई सहज रुपमा सेवा दिन सकिने भएको नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत टिकेन्द्रराज भट्टले बताए ।

“ई–पेमेन्ट सेवा सुरु भएसँगै चेक काट्नुपर्ने झन्झटिलो प्रक्रियाको अन्त्य भएको छ,” उनले भने, “यसका माध्यमबाट सेवाग्राहीलाई छिटोछरितो रुपमा सेवा दिन सकिनेछ । यस कार्यले हिसाब मिलानमा समेत निकै सहज हुन्छ । समयको बचत हुन्छ । कर्मचारीको कार्यबोझ घटछ ।”

सेवाग्राहीले पेस गरेका कागजपत्रका आधारमा भौचर उठाई सोही आधारमा खातामा नगद रकम स्थानान्तरण गरिने उनले उल्लेख गरे । आर्थिक कारोबारको डे क्लोजिङ हुने भएकाले हिसाब गर्नमा समेत आर्थिक प्रशासन शाखाका कर्मचारीले विगतको जस्तो झन्झट व्यहोर्नु नपर्ने उनले बताए ।

“यस महिनासम्म ई–पेमेन्ट सेवा र चेक काट्ने कार्यलाई नै निरन्तरता हुन्छ,” लेखा शाखाका कम्प्युटर अपरेटर राजेश ऐरले भने, “साउन महिनादेखि पूर्ण रुपमा नगरपालिकाको आर्थिक कारोबार ई–पेमेन्ट प्रणालीमार्फत नै हुन्छ ।” स्थानीय तहको बजेट तर्जुमा लेखाङ्कन र प्रतिवेदन गर्ने प्रयोजनका लागि तयार गरिएको सफ्टवेयर स्थानीय सञ्चित कोष व्यवस्थापन प्रणाली (सूत्र) मार्फत यो सेवा सञ्चालन गरिएको छ ।

आगामी आवदेखि यसै सफ्टवेयरको प्रयोग गरी बजेट तर्जुमा, लेखाङ्कन र प्रतिवेदनका कार्यसमेत यसै सफ्टवेयरमार्फत हुने नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत भट्टको भनाइ छ । उहाँका अनुसार यो प्रणाली लागू गर्दा स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐन, २०७४ को दफा ७६ (५) र अन्तर सरकारी वित्त व्यवस्थापन ऐन, २०७४ को दफा ३२ बमोजिमको विवरण पठाउन सहज हुनेछ ।

स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐन २०७४ को दफा ८० मा मन्त्रालयले स्थानीय तहको आर्थिक कार्यप्रणाली र प्रशासनिक काम कारबाहीमा एकरुपता कायम गर्न तथा पारदर्शिता र जफावदेहीता प्रवद्र्धन गर्न यो प्रणाली लागू गरेको हो । आव २०७६/७७ देखि नै बजेट तयारी, लेखाङ्कन तथा प्रतिवेदनजस्ता कार्य सूत्रमार्फत गर्ने व्यवस्था मिलाउने भनिए पनि धेरै स्थानीय तहले यस प्रणालीलाई लागू गर्न सकेका छैनन् ।

स्थानीय सञ्चित कोष व्यवस्थापन प्रणाली (सूत्र) सफ्टवेयर प्रयोग गरी बजेट स्वीकृत गराउने कार्य दोधारा चाँदनी नगरपालिकाले दुई वर्षदेखि गर्दै आएको छ । महालेखा नियन्त्रक कार्यालयले दोधारा चाँदनीलाई बजेट सूत्र प्रणालीमा प्रविष्ट गरी स्वीकृत गराउँदै आएको छ ।

उज्यालो नेटवर्कका अन्य समाचार पनि पढ्न सक्नुहुन्छ । 

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

आज संविधान दिवसको सातौँ संस्करण । आजभन्दा ६ वर्षअगाडि वि.स. २०७२ साल असोज ३ गते मुलुकमा संविधान जारी भएको थियो

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार