वैज्ञानिकले भेटे विशाल दाँत, के को होला ?

उज्यालो प्रतिनिधि २० बैशाख २०७९, मंगलवार प्रविधि

काठमाडौँ ।  वैज्ञानिकहरुले इचथियोसर प्रजातिको डाइनासोरसको तीन विशाल जीवाश्म फेला पारेका छन् । यी जीवाश्महरुमा एउटा धेरै नै ठूलो दाँत पनि फेला परेको छ । यो एउटै प्रजातिका डायनासोरका भेटिएका दाँतभन्दा निकै ठूलो छ । यसबाट प्रागैतिहासिक विकासको बारेमा धेरैकुरा सिक्न सकिने बताइएको छ ।

हालै जर्नल अफ वर्टिब्रेट पेलियोन्टोलोजीमा प्रकाशित एक अध्ययनले यसबारे बताएको छ । युरोपका अनुसन्धानकर्ताहरुको टोलीले स्विस आल्प्सको कोसेन फर्मेशनमा जीवाश्म पाएका थिए । यो ठाउँमा प्रारम्भिक डायनासोर भेटिएको मान्यता राखिन्छ ।

एक विशाल डायनासोरको दाँत थियोः

यो विशाल दाँतको क्राउन छैन । यो करिब ४ इन्च लामो छ । यो दाँतको जरा कुनै अन्य जलचर सरीसृपभन्दा दोब्बर चौडा छ । वैज्ञानिकको अनुमान अनुसार यो विशाल दाँत हुने जुन जीव छ, त्यसको लम्बाई करिब ४९ फिट भएको हुनुपर्छ । अर्थात्, पूर्ण विकसित ब्लू ह्वेलको लम्बाईभन्दा लगभग आधा । यो ठुलो दाँत देखेर अन्वेषकहरु छक्क परेका थिए किनभने यो विशाल डाइनासोरको दाँत थियो ।

 

जर्मनीमा बान युनिभर्सिटीमा जीवाश्म विज्ञ तथा यो शोका मुख्य लेखक मार्टिन स्यान्डरले ‘ठूलो सधैँ राम्रो हुने’ बताएका छन् । उनले भनेका छन्, ‘हामीलाई यो विशाल इचथियोसरको आकारभन्दा अरु केही पनि छैन छैन । यो जीवाश्म विज्ञानका लागि एउटा ठूलो लज्जा हो ।’

यो शोध अनुसार यो दाँतबाट इचथियोसरको विशाल आकारबारे अनुमान गर्न सकिन्छ । यसमार्फत् थाहा हुन्छ कि यो ट्रियासिक इचथियोसर २० करोड वर्ष यहाँ थियो । यिनीहरु आफ्ना साथी डायनासोरको तुलनामा निकै ठूला थिए ।

यद्यपि, यो दाँत विशाल दाँत भएका ठूला इचथियोरसको थियो वा यो औसत आकारका इचथियोसरको । मार्टिन स्यान्डरका अनुसार हिमनदी मुनि अझै ठूला समुद्री जीवनहरुको अवशेष लुकेको हुनसक्छ । जलवायु परिवर्तन र कार्बन उत्सर्जनको वर्तमान दरलाई हेर्दा उनको यो इच्छा पूरा हुनसक्ने अनुमान गरिएको छ ।

उज्यालो नेटवर्कका अन्य समाचार पनि पढ्न सक्नुहुन्छ । 

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

रमेश श्रेष्ठको गैरकानुनी धन्दामाथि छानबिन गर !

काठमाडौं । युएईमा दर्ता भएको नेपाली संस्था नेपाल एसोसिएसनका अध्यक्ष रमेश श्रेष्ठले दुबईमार्फत अष्ट्रेलिया पठाउँछु भन्दै दर्जनौं युवाहरूमार्फत् लाखौँ रकम

उज्यालो प्रतिनिधि ९ माघ २०७८, आईतवार

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार