वैज्ञानिकले बनाए यस्तो चपस्टिक, मुखमा हाल्दा नुनको स्वाद आउँछ !

उज्यालो प्रतिनिधि ७ बैशाख २०७९, बुधबार विश्व

काठमाडौँ । नयाँ कुरा र अनौठो प्रविधिको आविष्कारको विषयमा जापानसँग कुनै जवाफ छैन । यहाँ घरेलु चिजदेखि बाहिरी संसारसम्मका एकभन्दा बढी प्रविधिको विकास भएको छ । अब यसै एपिसोडमा जापानी अनुसन्धानकर्ताहरू (जापान डेभलप इलेक्ट्रिक चपस्टिक्स) ले यस्तो विद्युतीय चपस्टिक्स आविष्कार गरेका छन्, जसलाई मुखमा हाल्ने वित्तिकै नुनिलो स्वाद आउनेछ। खानामा नुन नियन्त्रण गर्न चाहनेहरूका लागि यो उत्तम हुन्छ ।

यी अद्वितीय चपस्टिकहरू मेइजी विश्वविद्यालयका प्रोफेसर होमी मियाशिताले पेय पदार्थ निर्माता किरिन होल्डिङ्स कम्पनीसँगको सहकार्यमा विकास गरेका हुन्। यो इलेक्ट्रिक चपस्टिक मार्फत नुनको स्वाद बढाउन सकिन्छ। यसमा जोडिएको एउटा सानो कम्प्युटर नाडीमा बाँधिएको छ। यसअघि पनि मियाशिताले मानिसको सेन्सरीसँग सम्बन्धित धेरै प्रविधिहरू विकास गरिसकेका छन् ।

सोडियम आयनहरू बिजुली चपस्टिकहरू मार्फत हल्का विद्युतीय प्रवाहसँगै प्रसारित हुन्छन्। यसरी मुखमा नुनिलो स्वाद आउँछ। मियाशिताका अनुसार चपस्टिकको सहायताले नुनको स्वाद १.५ गुणा बढ्छ । एक अनुमान अनुसार जापानमा एक व्यक्तिले हरेक दिन १० ग्राम नुन खपत गर्छ, जुन विश्व स्वास्थ्य संगठनले तोकेको दोब्बर हो। यस्तो अवस्थामा यो सानो प्रयासले मानिसको नुन सेवन कम गर्न सकिन्छ ।

किरिन अनुसन्धानकर्ता आइ सातोका अनुसार सोडियमको उच्च सेवनले रक्तचाप र अन्य रोग निम्त्याउँछ । जापानका मानिसहरू स्वास्थ्य र स्वस्थताको बारेमा धेरै अनुशासित छन् र तिनीहरूको आयु पनि अन्य देशहरू भन्दा बढी छ। यस्तो अवस्थामा मियाशिताको यो आविष्कार अर्को वर्षसम्म बजारमा आउन सक्नेछ । यसअघि मियाशिताको अर्को आविष्कार पनि चर्चामा थियो, जब उनले टिभी स्क्रिनबाट परिकार चाख्ने प्रविधि विकास गरेकी थिइन् ।

उज्यालो नेटवर्कका अन्य समाचार पनि पढ्न सक्नुहुन्छ । 

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

कांग्रेसले हिड्न खोजेको ‘[अ]लोकतान्त्रिक बाटो’

संसद्को प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेस उपप्रधानमन्त्री एवम् गृहमन्त्री रवि लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति गठन गरी छानबिन गर्नुपर्ने मागबाट पछि

बुद्ध लोप्चन १ बैशाख २०८१, शनिबार

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार