आरनका लागि कच्चापदार्थ र कामदार अभाव

उज्यालो प्रतिनिधि ३० कार्तिक २०७८, मंगलवार समाचार

पाल्पा । पाल्पाको ग्रामीण तथा सहरी क्षेत्रमा आरन व्यवसाय सञ्चालनमा समस्या देखिएको छ । दक्ष कामदार, कोइला र बजार समस्याले परम्परागत आरन व्यवसाय सञ्चालनमा समस्या देखिएको हो । जिल्लामा अधिकांश वन क्षेत्र समुदायमा हस्तान्तरण गरेपछि कोइला निकाल्न समस्या भएको हो । युवाको विदेश पलायनका कारण पनि आरन व्यवसायमा युवा पुस्ताको आकर्षण हुन सकेको छैन । अधिकांश कृषि औजार जिल्ला बाहिरबाट आर्यात हुन थालेसँग आरनबाट उत्पादित सामग्रीहरुको किनबेचमा समस्या भएको व्यवसायी खुमबहादुर विश्वकर्माले बताए ।

पाल्पा बगनासकाली गाउँँपालिका–६ टोक्सेका खुमबहादुर विश्वकर्माले १० वर्ष पहिला चिलादीमा आरन व्यवसाय सञ्चालन गर्नुभयो । गाउँपालिकाभित्रका किसानलाई पायक पर्ने गरी खोलिएको आरनमा मागअनुसार कृषि औजार पु¥याउन समस्या थिएन । पछिल्ला वर्षमा व्यावसायिक उत्पादन गर्न थालेसँगै दक्ष कामदार, कोइला र बजारको समस्याले सताइरहेको विश्वकर्माले बताए । आरनमा हँसिया, कोदालो, फाली, ओदान, खुकुरी, लगायतका औजार उत्पादन हुँदै आएको थियो ।

आरन व्यवसायमा कडा श्रम गर्नुपर्ने हुन्छ । त्यसैले युवा पुस्ताको आकर्षण हुन नसकेको व्यवसायी भोजबहादुर विश्वकर्माले बताए । युवाहरुको आकर्षण बढाउन सरकारी अनुदान तथा प्रोत्साहनका कार्यक्रम आवश्यक छ । अनुदान प्राप्तिमा दलित समुदायका व्यवसायी भने वञ्चित छन् । दलित समुदायका परम्परागत सीपलाई आधुनिकीकरण गर्न सरकारले प्रोत्साहनको कार्यक्रम ल्याउन आवश्यक रहेको विश्वकर्माले बताए ।

मल्लकालीन समयमा विश्वकर्मा जाति कृषि उत्पादनका क्षेत्रमा प्रयोग हुने फलामका औजार तथा हातहतियारहरु उत्पादन गर्दै आएका थिए । यसले स्वदेशमा फलामको उचित रुपमा प्रयोग हुने र रकम विदेशीनबाट रोकिएको थियो । तर स्वदेशमा रहेका आरन व्यावसायिक बनाउन नसक्दा त्यस्ता सामग्री आयात गर्नुपर्ने बाध्यता छ ।

बगनासकाली गाउँपालिकाले स्थानीय स्रोत साधनको प्रयोग गरी कृषि उत्पादन गर्ने रणनीति लिएको छ । यसले स्थानीय स्तरमा रहेका आरन व्यवसायलाई प्रत्यक्ष फाइदा पुग्नेछ । गाउँपालिकाले परम्परागत रुपमा सञ्चालित आरनलाई व्यवस्थित गर्न सहयोग गरिरहेको गाउँपालिका अध्यक्ष कृष्णप्रसाद बस्यालले बताए ।

परनिर्भरता हटाउन आलुको पकेट क्षेत्र विस्तार

पाल्पाको तानसेन नगरपालिका–१४ अर्गलीलाई आलुको पकेट क्षेत्र विस्तार गर्न लालिएको छ । पहाडी जिल्ला पाल्पालाई आलुमा आत्मनिर्भर बनाउन आलु पकेट क्षेत्रका रुपमा विकास गर्न लागिएको हो । तानसेन नगरपालिका र ग्रामीण आर्थिक विकास सङ्घ (रेडा) को सहयोगमा उन्नत जातको आलुको बीउ वितरण गरिएको हो । कार्डिनल उन्नत जातको ११ हजार ४५० किलोग्राम, खुमल रातो २ हजार ५० किलोग्राम, जनक देव ३०० किलोग्राम वितरण गरिएको रेडाका कार्यक्रारी निर्देशक लीलाबहादुर कार्कीले बताए ।

आलु उन्नत कृषि समूहका झण्डै दुई सय घरपरिवारले व्यावसायिक रुपमा आलु खेती गर्नेे जनाइएको छ । प्रत्येक समूहका सदस्यले न्यूनतम एक सय किलोग्राम आलु खेती गर्नुपर्ने निर्देशक कार्कीले बताए । प्रति एक रोपनी जग्गामा आलु खेती गर्नुपर्नेछ । उपयुक्त हावापानी रहेकाले आलु पकेट क्षेत्र विस्तार गर्न थालिएको तानसेन नगरपालिका प्रमुख अशोककुमार शाहीले बताए । सिँचाइको सहज सुविधा भएकाले यस क्षेत्रमा व्यावसायिक रुपमा आलु उत्पादन गरी आत्मनिर्भर बनाउन खोजिएको हो । तानसेन नगरपालिकाले बेरोजगार तथा विदेश फर्केका युवा लक्षित गरी उत्पादनमूलक कार्यमार्फत आत्मनिर्भर बनाउन थालिएको नगरप्रमुख शाहीले बताए ।

तानसेन नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत पिताम्बर पाण्डेले अर्गेलीलाई आलु पकेट क्षेत्रका रूपमा विकास गरी कृषकहरूलाई आयआर्जनको माध्यमबाट स्वरोजगार बनाउने योजनाका साथ आलु पकेट क्षेत्र कार्यक्रम सञ्चालन गरिएको बताए । वडाध्यक्ष कमल रानाले आलु संरक्षण गरेर राख्नका लागि कोल्ड स्टोरको निर्माण गरिने योजना रहेको बताए । अर्गेलीमा सिँचाइका लागि प्रशस्त पानी रहेकाले आलुको उत्पादनको सम्भावना रहेको उनले बताए । तानसेन नगरपालिकाले गरिब तथा बेरोजगार युवाहरुको आर्थिक हैसियतमा सुधार ल्याउन व्यावसायिक रुपमा पशुपालन तथा कृषि क्षेत्र कार्यक्रम ल्याएको छ । महिलाहरु समूह निर्माण गरी बाख्रा तथा घाँस खेतीप्रति आकर्षित छन् ।

जिल्लाको रामपुर नगरपालिका र रम्भा गाउँपालिको आलुमा परनिर्भरता हटाउन बीउ किसानलाई अनुदानमा वितरण गरेको छ । कृषि ज्ञान केन्द्र पाल्पाले समेत आलु खेतीका निम्ति समूहमार्फत काम गरिरहेको जनाएको छ । जिल्लाका अधिकांश स्थानीय तहमार्फत आलुखेतीलाई प्रोत्साहन गरी आलुमा आत्मनिर्भर बन्न अनुदानमा वितरण गरिएको रम्भा गाउँपालिका अध्यक्ष विष्णुप्रसाद भण्डारीले बताए ।

उज्यालो नेटवर्कका अन्य समाचार पनि पढ्न सक्नुहुन्छ ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

कांग्रेसले हिड्न खोजेको ‘[अ]लोकतान्त्रिक बाटो’

संसद्को प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेस उपप्रधानमन्त्री एवम् गृहमन्त्री रवि लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति गठन गरी छानबिन गर्नुपर्ने मागबाट पछि

बुद्ध लोप्चन १ बैशाख २०८१, शनिबार

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार