पुर्वमन्त्रीहरुसँग खेलकुदमन्त्रीको छलफल : खेलकुद मन्त्रालय सधैं उत्पिडनमा परेको गुनासो

उज्यालो प्रतिनिधि १५ कार्तिक २०७८, सोमबार खेल

काठमाण्डौं । युवा तथा खेलकुद मन्त्री महेश्वरजंग गहतराज(अथक) ले पुर्व मन्त्रीहरुसँग राय परार्मश लिएका छन । बिभिन्न समयमा खेलकुद मन्त्रालय सम्हालेका पुर्व मन्त्री तथा राज्यमन्त्रीहरुसँग सुझाव लिनका लागि सोमबार सिंहदरबार स्थित मन्त्रालयको सभाहलमा “राय परामर्श कार्यक्रम” आयोजना गरीएको थियो ।

उक्त कार्यक्रममा सहभागी पुर्व मन्त्रीहरुले मन्त्रालयबाट राम्रो संस्कारको सुरुवात भएको धारणा राखे । युवा तथा खेलकुद पुर्वसह–मन्त्री चन्द्रा चौधरीले मन्त्रालयले युवा लक्षित कार्यक्रमहरुमा विशेष जोड दिनुपर्ने बताए । राज्यका अन्य निकायले समेत युवा लक्षित कार्यक्रम गर्दै आएको भए पनिति सबै कार्यक्रमहरुलाई मन्त्रालयकै मातहतमा ल्याउन उनले सुझाव दिए । त्यसैगरी खेलाडी तथा खेल क्षेत्रको समग्र विकासका लागि मन्त्रालयले अत्याधिक मात्रामा बजेटको ब्यवस्थापन गर्नुपर्ने र खेलाडीहरुको जिवनस्तर उकास्ने खालका गतिविधिहरुमा जोड दिनुपर्ने चौधरीको भनाई थियो ।

पुर्व राज्यमन्त्री गोपी अछामीले पहिलो पटक पुर्व मन्त्रीहरुसँग सुझाव संकलन कार्यक्रम आयोजना गरेर मन्त्रालयले राम्रो अभ्यासको सुरुवात गरेको बताए । जनशक्ति, पुर्वाधार र बजेटको स्थिती हेर्दा खेलकुद मन्त्रालय सधैं उत्पिडनमा परेको आभाषहुने बताउँदै अछामीले मन्त्रालयलाई आर्थिक रुपमा सवल बनाउनु पर्नेमा जोड दिए । साथै खेलकुद क्षेत्रमा सक्रिय बिचौलीयाहरुलाई निरुत्साहितगर्दै लक्षित वर्गलाई समेट्ने खालका प्रभावकारी गतिविधिहरुलाई ब्यापकता दिनुपर्ने बताउँदै अछामीले खेलाडीहरुलाई नियमित रुपमा अभ्यास तथा तालिमको ब्यवस्थामिलाउन सुझाव दिए

उनले केन्द्र, प्रदेश र स्थानिय स्तरमा आयोजना गरीने खेलकुद प्रतियोगिताहरु खेल संरचाना निर्माणमा सहयोग पुग्ने भएकाले त्यस प्रकारका गतिविधिहरुलाई निरन्तता दिनुपर्ने बताए ।

छलफल कार्यक्रममा बोल्दै पुर्व मन्त्री जगत बहादुर विश्वकर्माले धेरै लामो प्रयासपछि निर्माण भएको “खेलकुद विकास ऐन” कार्यान्वयन प्रक्रियामा लैजान आग्रह गरे । बाहिरी रुपमा ऐन प्रति विभिन्न खालका टिकाटिप्पणी हुने गरेको भए पनि वर्तमान खेलकुद क्षेत्रको अवस्थालाई व्यवस्थापन गर्ने सामर्थ खेल विकास ऐनले राख्ने कुरामा आफु ढुक्क रहेको विश्वकर्माले बताए ।

अघिल्लो सरकारले राम्राखालका योजनाहरु अगाडी बढाएको जिकिर गर्दै विश्वकर्माले विगतमा सुरु भएका खेल पुर्वाधारहरुको निर्माण कार्य सम्पन्न गर्ने दायित्व मन्त्रालयको काँधमा रहेको बताए । उनले ७ वटै प्रदेशमा निर्माण गर्ने भनिएका अत्याधुनिक खालका प्रादेशिक रंगशाला निर्माण कार्यलाई पूर्णता दिन सके स्थानियस्तरबाट ठुलो मात्रामा खेलाडीहरु उत्पादन हुनुका साथै खेल पर्यटनमा समेत यसले टेवा पुर्याउने धारणा राखे ।

खेल पर्यटनका हिसावले नेपाल संसारकै उत्कृष्ट देश भएको उल्लेख गर्दै विश्वकर्माले भने, “नेपालमात्र एक यस्तो देश हो, जहाँ संसारमा खेलीने सबै प्रकारका खेलहरु खेल्न सक्ने खालको भौगोलिक बनावट छ ।”

खेलकुदमन्त्रालय अन्तर्गत रहेको युवा स्वरोजगार कोष विचौलीयाहरुको कमाई खाने भाँडो बनेको प्रति दुख ब्यक्त गर्दैै पुर्व मन्त्री विश्वकर्माले युवा स्वरोजगारको पैसा लक्षितवर्गसम्म पुर्याउनन याँ खालको निति बनाउनु पर्नेमा जोड दिए ।

छलफल कार्यक्रममा बोल्दै युवातथा खेलकुदमन्त्री महेश्वरजंग गहतराज (अथक) सबै पक्षको सुझावका आधारमा नयाँ योजनाहरु तर्जुमा गरीने बताए । विगतमा भएका राम्रा कामको निरन्तरता र प्रभावकारी नयाँ कार्यको थालनिका लागि आफु निरन्तर छलफलमै रहेको बताउँदै मन्त्री अथकले मन्त्रालयको स्तर उठाउने कार्यमा आफु दिनरात लागि परेको बताए । छलफलबाट महत्वपूर्ण सुझाव संकलन भएको उल्लेख गर्दै मन्त्री अथकले भने, “तपाईहरुबाट प्राप्त महत्वपूर्ण सुझाव, सल्लाहलाई मैले मार्गनिर्देशका रुपमा ग्रहण गर्नेछु ।”

कार्यक्रममा युवा तथा खेलकुद मन्त्रालयका निमित्त सचिव कमल प्रसाद पोखरेलले मन्त्रालयको जिम्मेवारी र हालसम्म भए गरेका गतिविधिहरुका बारेमा जानकारी दिएको थियो । त्यस क्रममा मन्त्री अथकले पुर्व मन्त्रीहरुलाई खादा ओढाएर सम्मान समेत गरेको थियो ।

उज्यालो नेटवर्कको होम पेजमा जानुहोस् ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

कांग्रेसले हिड्न खोजेको ‘[अ]लोकतान्त्रिक बाटो’

संसद्को प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेपाली कांग्रेस उपप्रधानमन्त्री एवम् गृहमन्त्री रवि लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति गठन गरी छानबिन गर्नुपर्ने मागबाट पछि

बुद्ध लोप्चन १ बैशाख २०८१, शनिबार

सम्पादकीय : संविधान संशोधनको बाटोमा अगाडि बढौँ

उज्यालो प्रतिनिधि ३ आश्विन २०७८, आईतवार

विशेष सम्पादकीय : राष्ट्रपतिलाई महाअभियोग लगाउन बिलम्ब नगरौँ

बुद्ध लोप्चन २८ असार २०७८, सोमबार

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार