विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई गर

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार सम्पादकीय

‘रअ प्रमुख र प्रधानमन्त्री ओलीबीच लिपुलेकको कुरा नउठाउनेदेखि एमसीसीमा मोदीले सघाउनेसम्मको सहमति (पत्रसहित)’ शीर्षकको समाचार प्रकाशन गरेको आरोपमा आइतबार दिउँसो उज्यालो नेटवर्कका महाप्रबन्धक प्रभात लामा र कार्यकारी सम्पादक अनिश तामाङलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ । महाप्रबन्धक लामालाई बसुन्धरा र कार्यकारी सम्पादक तामाङलाई कार्यालयको कार्यकक्षबाट पक्राउ गरेको हो ।

प्रधानमन्त्री खड्गप्रसाद ओली र रअ प्रमुख सामन्त गोयलबीच गत कार्तिक ५ गते बालुवटारमा मध्यरातमा भेट भएको थियो । भेटको सम्बन्धमा चर्को आलोचना र दबाबपछि प्रधानमन्त्रीले भेट भएको स्वीकार गरेका थिए । तर, त्यसमा के भएको हो भन्नेबारे हालसम्म कुनै जानकारी आएको छैन ।

यही सन्दर्भमा उज्यालो नेटवर्कलाई विशेष स्रोतबाट प्राप्त भएको ४ बुँदे सहमतिपत्रको आधारमा हामीले वैशाख २ गते समाचार प्रकाशन गरेका थियौँ । सोही समाचार प्रकाशन गरेपछि बौद्धिक जगत्सहित प्रेस काउन्सिल नेपाल समेतले स्पष्टीकरणसहित प्रश्न उठाइसकेपछि काउन्सिलको निर्देशनमा हामीले क्षमायाचनासहित समाचार हटाएका थियौँ । त्यति मात्रै होइन, समाचारको विषयलाई लिएर प्रहरीले धरपकड गर्दै पक्राउ गर्न खोजेपछि पत्रकार महासंघ समेतको सहयोगमा हामीले अदालतको ढोका ढकढक्याएका थियौँ । सम्मानित उच्च अदालतले समाचार प्रकाशन गरेकै आधारमा पक्राउन नगर्न र नगराउन प्रहरीलाई आदेश दिएको थियो ।

अदालतको आदेशको समेत अटेर गरी नेपाली जनताको लामो त्याग, बलिदान र आम श्रमजीवी पत्रकारहरुको कलमबाट सिर्जित् नेपालको संविधानले व्यवस्था गरेको प्रेस स्वतन्त्रता विपरीत सरकारले सञ्चारगृहमा प्रवेश गरी पत्रकारलाई समात्नु लोकतन्त्रको उपहास हो । यसबाट प्रतिनिधिसभाको असंवैधानिक रुपमा विघटन गरी तानाशाहको बाटोमा अगाडि बढेका खड्गप्रसादले झनै निरंकुश बाटो समातेको छर्लंग भएको छ ।

हामी भन्न चाहन्छौँ, हामीले समाचार प्रकाशन गरेपछि प्रतिगामी सरकारले राज्यस्रोतको दुरुपयोग गरी धरपकड गर्ने र पक्राउ गर्ने कार्य खेदजनक छ । स्रोतको विश्वास मात्रै गरेर समाचार प्रकाशन गर्दा गल्ती भएपछि हामीले काउन्सिलमा गएर क्षमा माग्यौँ, भुलसुधार छाप्यौँ, यति गर्दा पनि सरकारले पत्रकारलाई पक्राउ गर्नुले सरकारको नियत स्पष्ट पारेको छ ।

जहाँसम्म सरकारले थमाएको पक्राउ पुर्जीमा लेखिएअनुसारको राज्यविरुद्धको अपराध र विद्युतीय कारोबार ऐनसम्बन्धी मुद्दा छ, त्यो आफैँमा हास्यास्पद छ । पत्रकारले कुनै सुचना पाएर समाचार प्रकाशन गर्नु कसरी राज्यविरुद्धको अपराध भयो ? कसरी विद्युतीय कारोबार ऐनसम्बन्धी मुद्दा यहाँ आकर्षित् हुन्छ ? यस्ता ब्रेगल्ती प्रश्नका बीचमा ओली सरकार घेरिनु अस्वभाविक छैन ।

अब रअ प्रमुखसँग प्रधानमन्त्री खड्गप्रसादले केके सहमति गरेका हुन् ? आजसम्म पनि नेपाली जनता अनविज्ञ छन् । यो विषयमा सरकारले यो तहको हस्तक्षेप गरेपछि अब प्रधानमन्त्री खड्गप्रसादले रअ प्रमुखबीच भएको के हो ? यसबारे खड्गप्रसादले तुरुन्त बोल्नुपर्छ । प्रधानमन्त्री तहबाट यसबारे नेपाली जनताले ठोस जानकारी पाउनु नेपाली जनताको अधिकार हो ।

अन्तमा, सम्मानित अदालतको आदेशलाई समेत बेवास्ता गरी सरकारबाट जसरी हाम्रा उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई पक्राउ गर्यो, यो खेदजनक छ, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई तत्काल बिना शर्त रिहाई गर्न जोडदार माग गर्दछौँ ।

Facebook Comments Box

सम्पादकीय

सबै

ख्यालख्याल होइन, कोरोना

कोरोना संक्रमणको दर बढ्दो छ । पछिल्लो केही दिनयता दैनिक मृत्यु हुनेको संख्या ५० जनाभन्दा बढी पुगिरहेको छ । कोरोनाको

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि २५ बैशाख २०७८, शनिबार

विशेष सम्पादकीय : खड्गप्रसाद तुरुन्त बोल, उज्यालो नेटवर्ककर्मीलाई बिना शर्त रिहाई

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि १२ बैशाख २०७८, आईतवार

प्रधानमन्त्रीबाट तत्काल राजीनामा देऊ

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ११ फाल्गुन २०७७, मंगलवार

संवैधानिक ‘कू’ को सर्वत्र विरोध गरौँ

उज्यालो प्रतिनिधि उज्यालो प्रतिनिधि ५ पुष २०७७, आईतवार